PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

FDI poszukuje ekspertów zajmujących się zdrowiem jamy ustnej

Autor: nieck • Źródło: en
03-09-2021, 13:06
FDI poszukuje ekspertów zajmujących się zdrowiem jamy ustnej Braki w uzębieniu to problem 40 proc. Polaków (fot. Shutterstock)
FDI poszukuje ekspertów, którzy mogliby udzielić wskazówek i poświęcić czas na pracę nad materiałami na potrzeby projektu mającego na celu lepszą opiekę nad pacjentami stosującymi częściowe protezy zębowe.
  • Leczenie protetyczne jest potrzebne coraz większej liczbie pacjentów w skali globalnej. W Polsce co czwarta osoba nosi całkowite lub częściowe protezy zębowe.
  • Te osoby są wieloletnimi pacjentami gabinetów i wymagają nieco odmiennego podejścia lekarza dentysty.
  • Światowa Federacja Stomatologiczna prowadzi projekt, którego celem jest ułatwienie realizowania opieki stomatologicznej w przypadku pacjentów stosujących częściowe protezy zębowe.

Projekt Światowej Federacji Dentystycznej, dotyczący pacjentów stosujących częściowe protezy zębowe, trwa od 2018 r.

Opieka nad pacjentami z protezami zębowymi to proces długoterminowy, na który składają się:
- okres przed leczeniem protetycznym,
- leczenie
-faza opieki trwająca wiele lat.

Celem projektu FDI jest przekonanie dentystów, że każda z tych trzech faz jest jednakowo ważna i w każdym okresie należy organizować odpowiedni plan leczenia.  

Cel nr 1
Umożliwienie lekarzom dentystom zrozumienie i odpowiedź na  specyficzne potrzeby pacjenta

Cel  nr 2
Podniesienie korzyści jakie wynikają z leczenia częściową protezą zębową, poprzez zapewnienie lekarzom  odpowiednich narzędzi

Cel 3
Zwiększenie społecznej świadomości na temat specyficznych potrzeb i możliwości leczenia pacjentów wymagających częściowej protezy stomatologicznej

Projekt znajduje się obecnie w trzeciej fazie i koncentruje się na poprawie komunikacji pacjent - lekarz dentysta oraz opiece skoncentrowanej na pacjencie poprzez stworzenie zasobów edukacyjnych i komunikacyjnych dla stomatologów.

FDI poszukuje ekspertów, którzy mogliby udzielić wskazówek i poświęcić swój czas na pracę nad  kilkoma materiałami  na potrzeby projektu.

Będzie to m.in.
- praktyczny przewodnik mający pomóc specjalistom zajmującym się zdrowiem jamy ustnej w lepszej komunikacji z pacjentem. Poradnik ma dotyczyć różnych aspektów, które należy poruszyć podczas omawiania  samopoczucia i preferencji pacjentów z częściową protezą. 
- zasoby edukacyjne służące podnoszeniu świadomości znaczenia podejścia skoncentrowanego na pacjencie używającym protezy. 

Osobą, z którą należy kontaktować się w sprawie dołączenia do zespołu zadaniowego jest Marc Sintes: msintes@fdiworlddental.org, 

***

Wskaźnik naturalnych zębów, zachowanych do późnego wieku, wzrasta na całym świecie: zamiast całkowitego bezzębia pacjenci coraz częściej w okresie starości mają z co najmniej kilka własnych zębów.

Co czwarty Polak, wliczając w to dzieci, nosi wyjmowane protezy zębowe – całkowite bądź częściowe – wynika z raportu firmy IQS przeprowadzonego na zlecenie GSK. Problem ten dotyka aż sześć na dziesięć osób po przekroczeniu 40. roku życia. Ci pacjenci wymagają dalszej opieki stomatologicznej, skierowanej na ich szczególne potrzeby.

Jak wykazał raport IQS co czwarta osoba z protezą odczuwa lęk przed tym, że może ona wypaść podczas jedzenia, co piąta z tego samego powodu boi się śmiać i drży przed kichnięciem. 18 proc. ankietowanych lęka się, że inni zauważą w ich jamie ustnej protezę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH