FDI podsumowuje rok pandemii COVID-19

Pogorszenie się stanu zdrowia jamy ustnej w skali populacji to efekt fatalnych zmian w zachowaniach - pacjenci zaniedbują rutynowe szczotkowanie zębów, często jedzą między posiłkami, opuszczają wizyty u dentysty.
- To prawdziwa katastrofa stomatologiczna. Ograniczenia funkcjonowania gabinetów dentystycznych z pewnością odegrały rolę w wahaniach dotyczących zdrowia jamy ustnej, ale nie jest to jedyna przyczyna - powiedział dr Gerhard Konrad Seeberger, prezes Światowej Federacji Dentystycznej.
Podczas pierwszej fali epidemii COVID-19 gabinety dentystyczne na całym świecie musiały zostać zamknięte. Przez dwa do trzech miesięcy wszystkie wizyty dentystyczne były przełożone lub odwołane, z wyjątkiem pilnych zabiegów. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że usługi stomatologiczne były jednymi z najbardziej dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 spośród wszystkich podstawowych usług zdrowotnych.
Między pierwszą a drugą falą epidemii gabinety stomatologiczne w wielu krajach wznowiły pracę. Dentyści zawsze przestrzegali najbardziej rygorystycznych protokołów zapobiegania zakażeniom i kontroli, a także uzupełnili środki higieny wymagane podczas pandemii. W efekcie w większości państw, wśród personelu gabinetów stomatologicznych odnotowano znacznie niższe wskaźniki zakażeń SARS-CoV-2 niż wśród pozostałych pracowników służby zdrowia.
Mimo to wielu pacjentów nadal unika rutynowych badań kontrolnych i odwiedza dentystę tylko wtedy, gdy odczuwają silny ból. U wielu osób rozwinęła się zaawansowana próchnica i związane z nią powikłania, w tym infekcje, co dodatkowo komplikuje leczenie.
Dużym problemem są pacjenci z grupy wysokiego ryzyka, którzy choć zaleca im się wizyty kontrolne co trzy - sześć miesięcy, to odwlekają wizyty nawet do roku lub dłużej. Gdy już się pojawią u dentysty, stan zębów jest na tyle zły, że konieczne są ekstrakcje lub leczenie endodontyczne.
- Podczas pandemii u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka występuje więcej niż jeden problem, często leczenia wymagają trzy lub cztery zęby - podkreśla prof. Paulo Melo, ekspert FDI.
- Próchnica zębów, którą można było wyleczyć prostą odbudową, przeszła teraz do stadium przewlekłego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych i ropni, które są trudniejsze do wyleczenia - powiedział stomatolog prof. Vanishree z Bangalore w Indiach.
- Niestety, jedną z dramatycznych konsekwencji pandemii jest to, że problemy ze zdrowiem jamy ustnej, które nie były uważane za pilne na początku pandemii, po dwóch miesiącach oczekiwania na leczenie, wymagały natychmiastowej interwencji stomatologa. Mamy pacjentów, którzy byli w trakcie leczenia ortodontycznego i z powodu przerwy w wizytach utracili luki utworzone w celu wyrównania zębów, wskazuje dr Maria Fernanda Atuesta Mondragon, prezes Kolumbijskiej Federacji Stomatologiczna i ekspert FDI.
Ponawiane lockdowny, ograniczenia w życiu społecznym i nakazy pracy zdalnej, przyczyniły się do zmiany codziennych nawyków i zachowań, a to złożyło się na istotne pogorszenia zdrowia jamy ustnej.
Dr Seeberger podkreślił, że ludzie nie mogą bać się wizyty u dentysty. Ochrona zdrowia jamy ustnej ma ogromne znaczenie dla ogólnego zdrowia, dobrego samopoczucia i dobrej jakości życia, tak ważnych w dobie pandemii COVID-19.

CZYTAJ TAKŻE:
» Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Apel FDI do dentystów
newsDENT» Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT» Zasady wykonywania zdjęć diagnostycznych w stomatologii. Nowe rozporządzenie
lexDENT» Sztuczna inteligencja. Ważne narzędzie w stomatologii
techDENT
-
Za darmo przebadają, a nawet wyleczą zęby dzieciom. Rzadka okazja
newsDENT -
Pacjenci nie są leczeni tak jak być powinni, bo przepisy są nieżyciowe
lexDENT -
Tomografia stożkowa dla stomatologów. Zapisy na szkolenie trwają
eduDENT -
Praca na stomatologii wrocławskiej. Zgłoszenia do 10 lutego
eduDENT -
Bakteria z jamy ustnej zwiększa ryzyko mikrokrwawień w mózgu. Są dowody naukowe
techDENT -
Konferencje naukowe PTSS 2023/2024
eduDENT -
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Apel FDI do dentystów
newsDENT -
Wykaz modułowych programów specjalizacji lekarsko - dentystycznych 2023
eduDENT
-
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Powstaje Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
newsDENT -
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego
lexDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Góra Puławska , lubelskie -
lekarz dentysta
Nederland, zagranica -
lekarz dentysta
Darłowo, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Jaworzno, małopolskie