PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

FDI: Jak dentysta może uniknąć problemów z kręgosłupem

Autor: nieck • Źródło: en
29-04-2021, 12:14
FDI: Jak dentysta może uniknąć problemów z kręgosłupem Prawidłowa postawa podczas pracy z pacjentem (fot. Pixabay)
Cenne wskazówki na temat ergonomii w gabinecie stomatologicznym daje Światowa Federacja Stomatologiczna (FDI).
  • Dentyści pięciokrotnie częściej niż inne grupy zawodowe cierpią na ból szyi i ponad dwa razy częściej na ból  lędźwiowy kręgosłupa. 
  • Pozycja każdej części ciała podczas wykonywania zabiegu jest ważna.
  • Każdy może wypracować optymalną dla zdrowia postawę i właściwą dla skutecznego i precyzyjnego wykonywania zabiegów.

Praca dentysty wiąże się z licznymi zagrożeniami. W dobie pandemii COVID-19  wszyscy  obawiają się zakażenia koronawirusem, jednak środowisko gabinetu stomatologicznego to także ekspozycja na substancje chemiczne lub promieniowanie rtg. I co nie mniej ważne, konsekwencją długotrwałej pracy w niewłaściwej pozycji są zaburzenia mięśniowo-szkieletowe.

Sztuka zrównoważenia zdrowej postawy i skutecznego leczenia

Nowe wytyczne Światowej Federacji Stomatologicznej (FDI) wskazują na znaczenie ergonomii na stanowisku pracy dentysty. Trzeba stale pamiętać o zachowaniu równowagi między utrzymaniem dobrej postawy a zapewnieniem skutecznego leczenia, co może nie być proste. Przy wykonywaniu wielu zabiegów dentysta przyjmuje przez długi czas jedną, często nieprawidłową pozycję.

Wytyczne wskazują na przykład, że dentyści często pochylają się nad pacjentem podczas zabiegów, co prowadzi do nienaturalnej, szkodliwej postawy, mającej  negatywny wpływ na zdrowie lekarza.

Ergonomia pozwala zachowywać równowagę między utrzymaniem zdrowia dentysty a zapewnieniem wydajnego i skutecznego leczenia. Punktem wyjścia jest bardziej naturalna i wygodna postawa, ale także dążenie w tym samym czasie do wykonywania zabiegów w przyjazny dla pacjenta sposób, poprawę skuteczności leczenia i precyzję zabiegów.

Dentyści 5 raz częściej cierpią na ból szyi niż przedstawiciele innych zawodów

FDI podaje, że chociaż "tylko" 13,8 proc. dorosłych Amerykanów cierpi na ból szyi, a 26,8 proc. na ból dolnego odcinka kręgosłupa, to aż 67 proc. dentystów w Stanach Zjednoczonych ma ból szyi, a 65 proc.  odczuwa ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Wytyczne zawierają szczegółowe porady dotyczące postawy dentysty: pozycję głowy, tułowia, ramion, łokci, nadgarstków, opuszków palców oraz stóp. Opisują również, w jaki sposób należy ustawić pacjenta, aby zoptymalizować komfort zarówno pacjenta, jak i dentysty, zapewniając jednocześnie wydajną i skuteczną opiekę.

Dodatkowe wytyczne obejmują pracę z wykorzystaniem lupy i mikroskopu, wskazują najlepsze umieszczenie luster, oświetlenia, określają najkorzystniejszy wybór narzędzi i środków ochrony osobistej, a także miejsce, w którym powinna stać asystentka dentystyczna.

Kolejna faza projektu BHP Światowej Federacji Stomatologicznej będzie koncentrować się na zdrowiu psychicznym i dobrym samopoczuciu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH