• Średnio jedno na siedemset dzieci rodzi się z rozszczepioną wargą lub podniebieniem.
  • Rozszczepy powodują znaczne trudności w jedzeniu, oddychaniu, słyszeniu i mówieniu.
  • Dzieci z rozszczepami często cierpią na próchnicę, zapalenie dziąseł i inne choroby jamy ustnej.
  • Projekt FDI jest szczególnie ważny w biedniejszych krajach, w których nie ma dobrego dostępu do opieki zdrowotnej. 

Dentsply Sirona wspomaga FDI oraz organizację non-profit Smile Train, w celu zintegrowania opieki dentystycznej z planem leczenia dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia.

Rozszczep wargi generuje problemy ze zdrowiem jamy ustnej

Dzieci, które rodzą się z rozszczepem wargi i podniebienia są bardziej narażone na poważne problemy ze zdrowiem jamy ustnej - próchnicę, choroby przyzębia, anomalie zębów i inne problemy, które mogą wpływać na ich zdrowie. 

Niestety, wiele z 200 tys. dzieci, które co roku rodzą się rozszczepem wargi i podniebienia, nie ma dostępu do wielu kluczowych elementów opieki zdrowotnej. W rezultacie mają trudności z jedzeniem, oddychaniem, mówieniem, słyszeniem.

Projekt Digital Cleft Care ma na celu udostępnienie tym pacjentom przystępnych cenowo metod leczenia. W ramach projektu organizowane są kursy online i seminaria internetowe, które przybliżają stomatologom z całego metody  cyfrowej opieki nad pacjentami z rozszczepem wargi i podniebienia.

Obie organizacje i FDI i Smile Train opracowały wytyczne dla lekarzy dentystów, ale też szerszego zespołu zajmującego się leczeniem dzieci z tym problemem. Wytyczne koncentrują się na utrzymaniu optymalnego zdrowia jamy ustnej u takich pacjentów. 

Pomoc dla dzieci z rozszczepem obejmuje:
- realizację podstawowych zabiegów (poza chirurgią rozszczepów),
- usługi żywieniowe,
- ortodoncję,
- ogólną opiekę stomatologiczną,
- terapię mowy,
- wsparcie psychologiczne.

Duże pole dla cyfryzacji opieki nad pacjentem z rozszczepem

- Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Dentsply Sirona i Smile Train, w kierunku zwiększenia globalnego dostępu do najlepszej  opieki nad pacjentami z rozszczepami. Wspólnie z naszymi partnerami intensywnie pracujemy nad zapewnieniem specjalistom zajmującym się zdrowiem jamy ustnej, zwłaszcza w warunkach o ograniczonych zasobach i w odległych regionach - infrastruktury i szkoleń niezbędnych do prawidłowego korzystania z tych technologii cyfrowych, mówi prof. Ihsane Ben Yahya, prezes FDI.

Niestety, wiele dzieci z rozszczepami nigdy nie przechodzi operacji rekonstrukcyjnej, której tak potrzebują.