Sezon letniej aktywności sportowej w pełni, zaś FDI upowszechnia materiały edukacyjne kierowane do osób amatorsko i zawodowo uprawiających sport, sportowych lekarzy i klubów. Zdrowa jama ustna to warunek zdrowego ciała, choroby stomatologiczne mogą mieć katastrofalne skutki i bardzo pogorszyć wyniki sportowe, chcemy dotrzeć z tą informacją do pacjentów, by byli tego faktu świadomi, mówi dr Kathryn Kell, prezydent FDI.

Urazy stomatologiczne nie są jedynym zagrożeniem dla ludzi aktywnych fizycznie, bo problemów jest znacznie więcej. Są to zagadnienia obejmujące:
- wysiłek - stres prowadzi do odwodnienia, suchości jamy ustnej i zgrzytania zębami, 
- napoje energetyczne i pewne pokarmy oraz suplementy diety zawierają duże ilości cukrów i kwasowych dodatków, które mogą powodować próchnicę i zwiększać ryzyko chorób przyzębia oraz erozji zębów,
- nagłe wypadki, w których trzeba skorzystać z doraźnej pomocy stomatologicznej  - jak  ropień, czy wyrzynająca się ósemka - tuż przed zawodami sportowymi mogą znacznie pogorszyć wyniki sportowe, a nawet uniemożliwić wzięcie udziału w turnieju.

Ignorowanie zdrowia jamy ustnej może mieć wiele przykrych skutków:
- obniża jakość życia i dobrostan, dwa kluczowe aspekty dobrych wyników sportowych,
- próchnica i choroby przyzębia powodują lub "podsycają" stan zapalny i infekcje toczące się w organizmie.   

Ponadto niektóre dyscypliny sportowe wiążą się ze znacznym ryzykiem urazu jamy ustnej, dlatego wskazane jest noszenie ochraniaczy na zęby, najlepiej wykonywanych indywidualnie dla każdego zawodnika, rekomenduje FDI. I jak mantrę powtarza, by sportowcy myli zęby dwukrtonie w ciągu dnia przez dwie minuty, stosowali pastę z fluorem, zapobiegali działaniu pokarmów bogatych w cukry i kwasy płucząc jamę ustną wodą po ich spożyciu, a także pili głównie wodę w ciągu dnia.

Więcej: fdiworlddental.org