Ewa Mazur – Pawłowska o zawodzie higienistki stomatologicznej

Nie obserwuję, aby pracującym u mnie higienistkom stomatologicznym sen z oczu spędzało dążenie do wybicia się na zawodową „niepodległość”. Oficjalnie nie mówi się o tym, ale prawdą jest, że istnieje wśród lekarzy dentystów pewna obawa. Wynika ona z faktu, iż higienistki stomatologiczne, uzyskując większą samodzielność w zakresie wykonywanych procedur, uszczuplą obszar aktywności zawodowej kontrolowany przez dentystów. W naszej klinice, ale również w gabinetach, w których przygotowywałam procedury pracy - tego typu problemy nie występują, chociażby dlatego, iż lekarze dentyści mają zastrzeżone w kontraktach, że – co prawda - nadzorują, ale nie wykonują zabiegów, które – zgodnie z prawem - powinny realizować pod ich kuratelą higienistki stomatologiczne. To racjonalne podejście, także z tego powodu, że niezwykle kosztowny czas pracy lekarzy dentystów powinno się możliwie najefektywniej wykorzystywać.
Trudno byłoby uznać za racjonalne działanie, gdyby lekarz dentysta realizował zabiegi higienizacyjne - w sytuacji gdy do tego typu zadań perfekcyjnie przygotowana jest higienistka stomatologiczna. To przecież ona systematycznie wykonuje między innymi zabiegi higienizacyjne, a doświadczenie jest najlepszym gwarantem osiągnięcia pożądanego efektu. Taki efekt nie zawsze jest w stanie zapewnić lekarz dentysta. Dla niego, to co robi codziennie higienistka stomatologiczna, nie jest wyzwaniem zawodowym, o którym nieustannie myślałby po skończeniu studiów medycznych.
Oczywiście - co do reguły - pacjent pierwszorazowy trafia w pierwszej kolejności do lekarza dentysty. Po dokładnym badaniu - przejmuje go higienistka, aby zapewnić stomatologowi optymalne warunki pracy. Gdy w naszej klinice ta zasada nie zostanie dochowana – staramy się dociec przyczyny takiego stanu rzeczy. To ważne dla końcowego sukcesu leczenia, ale nie tylko. Jednym z aspektów, poruszanych podczas ewentualnych spraw sądowych o błąd medyczny - jest ocena czy lekarz dentysta rozpoczął leczenie wówczas, gdy jama ustna pacjenta nie wzbudzała żadnych zastrzeżeń pod względem higienicznym. Dlatego tak ważne jest, aby higiena była wykonana w sposób najbardziej profesjonalny i kompleksowy.
Jasny podział kompetencji i odpowiedzialności sprawia, że higienistki stomatologiczne mają z reguły pełne ręce roboty.
Pomimo wielu podstawowych obowiązków, prawie wszystkie pracujące u nas higienistki stomatologiczne - chcą realizować dodatkowe zadania, przypisane asystentce stomatologicznej. Takie podejście nie wynika absolutnie z faktu, że coś narzucamy higienistkom lub że kierują ich decyzjami wyłącznie względy ekonomiczne.
Higienistki chcą asystować szczególnie przy dużych zabiegach, bo to daje im satysfakcję, a nam – wartość dodaną w postaci świeżego spojrzenia na realizowane procedury. To ważne, gdyż zalecenia nie są sztywnymi matematycznymi zasadami, które należy od początku do końca stosować bez indywidualnych modyfikacji. Z mojego doświadczenia wynika, że zawsze warto wprowadzić uzasadnione korekty i właśnie na takie przemyślane zmiany są w stanie wskazać asystentki.
Z przebiegu debaty "Higienistka - najlepszą inwestycją dentysty?" wynika, że w sprawie sytuowania zawodu w zespole stomatologicznym stanowisko higienistek jest podzielone. Pozostaje zatem otwarte pytanie czy higienistki chcą realizować tylko te procedury, które są bezpośrednio związane z higienizacją? A może widzą uzasadnienie dla poszerzenia obowiązków o te wykonywane przez asystentki?
Odpowiedzi na te pytania nie są łatwe, tak samo jak nie są proste sprawy dotyczące zasad wynagrodzeń. Dominuje model łączenia określonej podstawy w formie stałej miesięcznej pensji z gratyfikacją powiązaną z liczbą realizowanych procedur. Ta opcja wynika z obaw higienistek stomatologicznych co do liczby wykonywanych procedur. Fakt, trudno zadekretować ile ich będzie w każdym miesiącu. Takie łączone rozwiązanie akceptowane jest przez większość właścicieli gabinetów stomatologicznych.
Wszystkim wiadomo, że są ćwiczone najprzeróżniejsze opcje wynagrodzenia za pracę, w tym samozatrudnienie. Pamiętać należy jednak, że nie może być mowy o zakładaniu przez higienistki stomatologiczne działalności gospodarczej, której aktywność polegałaby na udzielaniu świadczeń leczniczych. Prawo tego zabrania. Poza tym nikt nie wystawi higienistce stomatologicznej polisy OC w zakresie wykonywanych przez nią świadczeń medycznych.
Zgoda, procedury realizowane przez higienistki stomatologiczne nie wiążą się ze szczególnie podwyższonym ryzykiem, aczkolwiek takie ryzyko jak najbardziej istnieje. Pamiętajmy, że gdy pojawi się problem - procesy sądowe bywają w takich sprawach długie i kosztowne. To właściciel gabinetu stomatologicznego musi ponosić odpowiedzialność przed prawem za ewentualne błędy higienistki stomatologicznej.
Póki co, aktywność medyczną można realizować w ramach dwóch form: indywidualnej praktyki i jako podmiot leczniczy. Wyodrębnienie w podobny sposób zawodu higienistki stomatologicznej warunkowane musi być uprzednią zmianą przepisów.
Czytaj także:
Higienistki: zmiany na lepsze muszą nastąpić
Wyniki ankiety „Higienistka - najlepszą inwestycją dentysty?”
Wybrane głosy w debacie „Higienistka – najlepszą inwestycją dentysty?”
Higienistka stomatologiczna w gabinecie - oczyma lekarza dentysty
Higienistka stomatologiczna w gabinecie - oczyma higienistki
Andrzej Cisło o zawodzie higienistki stomatologicznej
Alicja Chowaniec Prażuch o zawodzie higienistki stomatologicznej
Dariusz Paluszek o zawodzie higienistki stomatologicznej
Katarzyna Ostrowska o zawodzie higienistki stomatologicznej
Magdalena Suszyńska o higienistkach stomatologicznych
Karolina Kopciewicz Kozicka o higienistkach stomatologicznych


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
RPO: nie ma podstaw do określenia kolejności szczepień przeciw SARS-CoV-2
lexDENT -
Czy na podstawie badania stomatologicznego można zdiagnozować COVID-19?
techDENT -
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
COVID-19 jako choroba zawodowa lekarza i lekarza dentysty
lexDENT -
Jak reagować, gdy pacjent odmawia rtg
techDENT -
Białystok: dbają o zdrowie seniorów
newsDENT -
Koronawirus 20 stycznia: 443 zgony i 6919 zakażeń
newsDENT -
OW NFZ w Kielcach: konkurs ofert na leczenie stomatologiczne
newsDENT
-
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
Nowe druki recept pro auctore
lexDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Dentyści wyłudzili pieniądze z Opolskiego OW NFZ
lexDENT -
Zabiegi planowe: lakoniczny komunikat NFZ
lexDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
asystent/ka stomatologiczna
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Jelenia Góra , dolnośląskie -
lekarz dentysta
Jelenia Góra, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Białystok, podlaskie
KURSY LAST MINUTE
-
Zastosowanie i praktyczne zabiegi...
Warszawa, mazowieckie -
Lekarz dentysta - przedsiębiorca i...
cała Polska, cała Polska -
Zastosowanie nici PDO i nici...
Warszawa, mazowieckie -
Rehabilitacja pacjentów bezzębnych w...
Gdańsk, pomorskie