Europejskie Stowarzyszenie Endodontyczne w obronie leczenia kanałowego zębów

Media na całym świecie wyłapały chwytliwy temat, który poddaje pod wątpliwość bezpieczeństwo leczenia endodontycznego. Trudno się dziwić, że do ESE dociera wiele sygnałów od stowarzyszeń endodontycznych z całego świata, od endodontów indywidualnie, a także od lekarzy dentystów nie związanych bezpośrednio z leczeniem endodontycznym, bo środowisko stomatologów zaniepokojone jest chaosem informacyjnym wywołanym nieodpowiedzialnymi enuncjacjami prasowymi.
W związku z tym ESE wydało oświadczenie, w którym wyraża zaniepokojenie tymi zarzutami i rozpowszechnianą dezinformacją.
ESE twierdzi, że czasami procedury stomatologiczne są obwiniane o choroby ogólnoustrojowe o nieustalonej etiologii, o pogarszający się stan zdrowia, który nie ma wyraźnej przyczyny.
ESE jest w pełni zaangażowana w badania nad infekcjami mogącymi pojawić się w trakcie i po leczeniu endodontycznym i jego związkiem z ogólnym zdrowiem pacjenta. Stowarzyszenie przedstawia informacje naukowe na ten temat podczas kongresów, zjazdów i sympozjów naukowych. Zweryfikowane ustalenia publikowane są systematycznie w czasopismach naukowych. ESE przypomina, że leczenie kanałowe jest ważnym zabiegiem stomatologicznym, który łagodzi ból i ratuje zęby.
Wśród naukowców i klinicystów panuje powszechna zgoda, że leczenie kanałowe jest skutecznym, przewidywalnym sposobem walki z chorobami miazgi zęba, daje znakomite rezultaty w rozpoznaniu i leczeniu objętych procesem chorobowym tak zwanych tkanek okołowierzchołkowych.
Leczenie endodontyczne stanowi jedną z najlepiej udokumentowanych i najbezpieczniejszych procedur zapobiegania i leczenia zakażeń jamy ustnej, a tym samym przeciwdziałania powikłań ogólnoustrojowych.
To pewne, że ekstrakcji zębów należy przeciwdziałać, o ile leczenie kanałowe może rozwiązać problem. Ekstrakcja i wszczepienie implantu nie jest najlepszą opcją, o ile możliwe jest zastosowanie leczenia kanałowego. Faktem jest, że implanty są wskazane, gdy uratowanie zęba staje się niemożliwe, ale nie należy ich stosować, gdy istnieje szansa na zachowanie uzębienia dzięki odpowiedniemu leczeniu endodontycznymu i naprawczemu. Dowody naukowe i kliniczne wyraźnie pokazują zalety, bezpieczeństwo i wartość leczenia kanałowego.
Lekarze dentyści i pacjenci nie powinni być odstraszani od akceptacji leczenia kanałowego, będącego dobrze udokumentowaną procedurą. Skandaliczne są stwierdzenia, że procedury te są niebezpieczne i szkodliwe – zapewnia ESE.
Tymczasem na stronie Polskiego Towarzystwa Endodontycznego oceny tej drażliwej sytuacji nie ma (przynajmniej do 18 marca 2019 r.).
Czytaj także:
Leczenie kanałowe zębów: mleko się rozlało
Biała Księga FDI w kwestii procedur endodontycznych


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Jaki SARS-CoV2 za dekadę?
techDENT -
LDEK: modyfikacje, uszczegółowienia i uzupełnienia
eduDENT -
Nagrodzona kampania "9 milionów powodów"
bizDENT -
Ilu Polaków bezobjawowo przechorowało COVID-19 - badanie ogólnokrajowe
newsDENT -
W 2020 r. ceny u dentysty wzrosły o 11,3 proc.
bizDENT -
UM we Wrocławiu dla studentów stomatologii
eduDENT -
Wymaganie zaszczepienia się przez pracowników – pozaprawne
lexDENT -
U dentysty testy ze śliny na koronawirusa
techDENT
-
Szczepionki przeciwko COVID-19: kto należy do grupy „zero”?
lexDENT -
Petycja o zwolnienie dentystycznych praktyk lekarskich z ZUS
lexDENT -
Lekarz dentysta i mały ZUS plus
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
Dentyści wyłudzili pieniądze z Opolskiego OW NFZ
lexDENT -
Nowe druki recept pro auctore
lexDENT -
Koronawirus 3 stycznia 2021 r.: 61 zgonów przy 5739 zakażeniach
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Trójmiasto, pomorskie -
lekarz dentysta
Włocławek, kujawsko-pomorskie -
lekarz dentysta
Olsztyn, warmińsko-mazurskie -
lekarz dentysta
Poznań , wielkopolskie