• Europejskie organizacje lekarsko-dentystyczne solidaryzują się ze wszystkimi ludźmi na Ukrainie.
  • Wspólne oświadczenie CED i ERO wyraża głęboki niepokój eskalacją działań Rosji na terenie Ukrainy.
  • Środowisko lekarzy dentystów prowadzi zbiórki i wspiera ludzi dotkniętych skutkami walk.

Europejskie organizacje lekarsko-dentystyczne, których członkiem jest Naczelna Izba Lekarska, wydały wspólne oświadczenie wyrażające solidarność z lekarzami dentystami i wszystkimi ludźmi w Ukrainie.

Pokój najwyższym dobrem 

Lekarze dentyści w Europie, reprezentowani przez Radę Europejskich Dentystów (CED) i Europejską Regionalną Organizację Światowej Federacji Dentystycznej (ERO), z wielkim przerażeniem i niepokojem przyglądają się wydarzeniom na Ukrainie.

Po ponad siedmiu dekadach pokoju i bezpieczeństwa jeszcze kilka dni temu nikt by nie uwierzył, że będziemy musieli być świadkami agresywnej wojny w Europie. Obrazy ludzi tłoczących się na stacjach metra w stolicy Kijowie, szukających schronienia przed bombardowaniami, boleśnie przypominają nam wszystkim o tym, jak kruchy jest i jak potrzebuje ochrony pokój, który od dawna uważaliśmy za pewnik.

Atak Rosji odwrócił koło historii daleko wstecz. Powrócił strach przed trzecią wojną światową, być może prowadzoną nawet z użyciem broni jądrowej.

Fala poparcia dla Ukrainy na całym świecie

Na całym świecie – na ulicach, a także w mediach społecznościowych – widać dziś imponujący pokaz solidarności z Ukrainą i jej mieszkańcami, którzy z wielką odwagą walczą o to, by móc dalej być wolnym krajem, rządzonym demokratycznie – ich odwaga i determinacja wymagają od nas wszystkich największego szacunku.

Wiodące organizacje europejskich lekarzy dentystów, w imieniu swoich organizacji członkowskich z państw Unii Europejskiej a także - w przypadku ERO – z państw spoza Unii, wyrażają pełną solidarność z lekarzami dentystami w Ukrainie, ich współpracownikami i wszystkimi mieszkańcami tego oblężonego państwa.

W wielu państwach europejskich reprezentowanych w CED i ERO rozpoczęto już zbiórki i akcje zapomogowe, prowadzone także przez lekarzy dentystów - prosimy o ich wspieranie w interesie wszystkich ludzi dotkniętych skutkami walk - czytamy w odezwie.