• Na nowotwory głowy i szyi coraz częściej chorują ludzie młodzi, czterdziesto-, a nawet trzydziestolatkowie.
  • Przed pandemią COVID-19 u ponad 60 proc. pacjentów w chwili diagnozy choroba była już w stadium zaawansowanym. Spośród tych chorych 60 proc. umierało w ciągu 5 lat.
  • Nowotwory głowy i szyi, szczególnie te wykryte w późnym stadium, mogą powodować utratę mowy, zaburzenia podstawowych zmysłów oraz zniekształcenia twarzy.
  • Dentyści podczas rutynowych badań kontrolnych wychwytują wiele przypadków raka jamy ustnej na wczesnym etapie. 

Na pierwszej linii frontu walki z nowotworami głowy i szyi są stomatolodzy - bo to oni są najczęściej lekarzem pierwszego kontaktu. Niestety, pandemia COVID-19 znacznie ogranicza funkcjonowanie wielu praktyk dentystycznych. Stąd poważne obawy, że duża część osób z wczesnymi stadiami raka jamy ustnej pozostaje niezdiagnozowanych.

Fatalne statystyki wykrywania nowotworów głowy i szyi

W Polsce rocznie nowotwory głowy i szyi rozpoznaje się u 11 tys. osób, a u 60 proc. pacjentów choroba diagnozowana jest dopiero w III lub IV stadium zaawansowania. Podjęcie skutecznej terapii zależy od wczesnego wykrycia nowotworu. W I stadium choroby, szanse na wyleczenie sięgają 95 proc. Nowotwory tych okolic na początku dają niecharakterystyczne objawy, które mogą przypominać "banalne choroby", infekcje, co nie wzbudza niepokoju pacjenta.

Gdy objawy takie jak zmiany aftopodobne, nadżerki błony śluzowej, bóle ucha, jednostronne krwawienia z nosa, guzki na szyi utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie i wcześniejsze leczenie nie przynosi efektów, należy natychmiast zgłosić się do specjalisty. - Świadomość tego, że w jamie ustnej, w obrębie języka, policzków, gardła, może się rozwijać rak płaskonabłonkowy jest bardzo nieznaczna - mówiła dla PAP dr Dorota Dziemiańczyk-Pakieła ze szpitala wojewódzkiego w Białymstoku.

Nowotwory okolic głowy i szyi są na ósmym miejscu u kobiet i na piątym u mężczyzn pod względem zapadalności.

Kto jest szczególnie narażony na raka jamy ustnej:

- osoby palące,
- nadużywające alkoholu,
- osoby powyżej 40 roku życia,
- mające przypadki tego typu raka w rodzinie.

W ramach IX Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi ośrodki medyczne biorące udział w tej akcji będą prowadziły badania profilaktyczne. Poza tym odbędą się wydarzenia medialne i edukacyjne, mające na celu m.in. zwrócenie uwagi na możliwość skorzystania z bezpłatnych badań.