PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Europejski Dzień Zdrowia Jamy Ustnej czas zacząć

Autor: Mirosław Stańczyk • Źródło: miro
11-09-2013, 23:02
Europejski Dzień Zdrowia Jamy Ustnej czas zacząć Europejski Dzień Zdrowia Jamy Ustnej czas zacząć
12 września 2013 r. po raz pierwszy obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (European Oral Health Day - EOHD). Jaki przekaz płynie w tym dniu do społeczeństwa Europejczyków? Po angielsku brzmieć będzie Oral Health and Tobacco, po polsku Zdrowie Jamy Ustnej a Tytoń.
Europejski Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, traktujący w tym roku o zgubnym wpływie nałogu palenia na stan organizmu człowieka, a dokładnie wskazujący, że tytoń sprzyja chorobom jamy ustanej - usytuował się pomiędzy Światowym Dniem Bez Papierosa (31 maja) a Światowym Dniem Rzucania Palenia (obchodzonym w trzeci czwartek listopada).
- Data 12 września 2013 r. została niejako odziedziczona po Światowym Dniu Zdrowia Jamy Ustnej, który okupywał to miejsce w kalendarzu od 2007 r. O zmianie daty zadecydowały wyłącznie kwestie organizacyjne - wyjaśniał w rozmowie z infoDENT24.pl dr Gerhard Konrad Seeberger członek władz World Dental Federation (FDI).
Wytłumaczył on, że w połowie września odbywa się także Światowy Kongres Stomatologiczny FDI. Nakładanie się imprez sprawiało, że w niektórych krajach światowy dzień przechodził bez echa.
- Postanowiliśmy to zmienić. Nowa data nie jest jednak zupełnie przypadkowa. 20 marca wziął się od 20 zębów, które mają dzieci w pełnym uzębieniu mlecznym, a właśnie maluchom głównie poświęcamy każdą edycję Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej - stwierdził dr Gerhard Seeberger.

Król jest nagi
To „oczywista oczywistość", że właśnie lekarz powinien przekonywać palaczy o szkodliwości tego nałogu. Tymczasem sami lekarze palą nie mniej niż inne grupy zawodowe. W Polsce sięga po papieros aż 22,81 proc. lekarzy. W cytowanym rok temu przez NRL rankingu, obejmującym 39 zawodów, taki wynik dawał 10 miejsce (im niższa pozycja, tym większy odsetek palących).
Matecznikiem palaczy są oddziały chirurgiczne, prawie 35 proc. chirurgów pali! W tym niechlubnym zestawieniu drugie miejsce zajmują ginekolodzy - 28 proc. A dentyści? Niestety także nie stronią od tytoniu, gdyż bez papierosa nie wyobraża sobie życia 25 proc. stomatologów.
Nie ma co liczyć, że w przyszłości nastąpią radykalne zmiany na lepsze. Odsetek studentów uniwersytetów medycznych, którzy walczą (lub nie walczą) z nałogiem, w zależności od uczelni, waha się od 20 do 28 proc. Przykład idzie z góry. Wszyscy ministrowie zdrowia po 1989 r. byli nałogowymi palaczami.
Czy zatem zawód medyka jest na tyle stresujący, że bez papierosa trudno sprostać zawodowym wyzwaniom? W Polsce być może tak, ale już w Stanach Zjednoczonych palący lekarze stanowią zaledwie 2 proc. zawodowej populacji. W Portugalii jest ich więcej (13 proc.), a w Hiszpanii (16 proc.), ale to wciąż zdecydowanie mniej niż w Polsce.

Palacze cierpią i... omijają szerokim łukiem dentystów
43 tys. Polaków umiera przedwcześnie każdego roku, z powodu uzależnienia od nikotyny. To oni właśnie najczęściej borykają się z nowotworami: warg, jamy ustnej, języka oraz płuca. Choroby te w 70 - 90 proc. dotykają palaczy.
Kilka lat temu amerykańska agencja Centers for Disease Control and Prevention przeprowadziła badania nad skutkami palenia. Wnioski są druzgoczące dla palaczy.

POLECAMY W SERWISACH