PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Eureka: mleczaki się leczy!

Autor: miro • Źródło: ms
22-03-2019, 11:03
Eureka: mleczaki się leczy! Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Mleczaki się leczy! – ironia? Niekoniecznie, bo przez znaczący odsetek rodziców, nawet, tych, którzy gdyby mogli, to uchyliliby swoim pociechom nieba, taka informacja przyjmowana jest z niedowierzaniem.

W jedności siła: połączone moce sprawcze Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (PTS) oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej (PTSD), uzupełnione wsparciem partnerów akcji: CEDE 2019 oraz Sojuszu ACFF, postanowiły zwrócić uwagę społeczeństwa na ważny, aczkolwiek pomijany w przekazie medialnym temat – profilaktykę zdrowia zębów mlecznych. Kampania ma odczarować podstawowy mit dotyczący pierwszych dziecięcych zębów, mówiący, że skoro i tak wypadną, to nie trzeba poświęcać im zbyt dużo uwagi.

- Zaniedbanie tzw. mleczaków, to najkrótsza droga do poważnych problemów z zębami stałymi – przekonują organizatorzy kampanii „Leczymy mleczaki”. Do rodziców, opiekunów, nauczycieli, ale również lekarzy stomatologów, apelują o szczególną troskę nad uzębieniem najmłodszych, wskazując dowody, że nie jest to trudne zadanie.

- Dlaczego „Leczymy mleczaki”? Ponieważ wszystko zaczyna się od zębów mlecznych. To właśnie w okresie ich wyrzynania się kształtują się profilaktyczne, higieniczne i dietetyczne nawyki dzieci, rodziców oraz opiekunów, które mają niebagatelne znaczenie dla późniejszego zdrowia dziecka. Nasza kampania pokazuje ochronę pierwszego uzębienia w szerszym kontekście, jednakże z premedytacją użyliśmy tytułowego zwrotu. Świadomość, że o zęby mleczne, te same, które „przecież i tak wypadną” należy dbać jest bardzo niska w społeczeństwie i niestety niewystarczająca wśród lekarzy i lekarzy dentystów. Czas to zmienić – podkreśla prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Organizatorzy akcji przypominają, że w Polsce próchnica diagnozowana jest u ponad 50 proc. dzieci w wieku 3 lat, co czwarte dziecko nigdy nie było u dentysty, młodzież wkracza w dorosłość z próchnicą obejmującą średnio 8 zębów.

- Kampania „Leczymy mleczaki” ma za zadanie otworzyć oczy na kluczowe zagadnienia dotyczące profilaktyki oraz higieny jamy ustnej najmłodszych. Pragniemy przekazać podstawową, sprawdzoną wiedzę, o tym, jak dbać o zęby dzieci i przeciwdziałać próchnicy. Chcemy przekonać wszystkich, że nie jest to skomplikowana misja. Prostymi środkami opowiadamy, co należy robić, a czego unikać, prezentujemy fakty, obalimy mity. Sukcesem kampanii „Leczymy mleczaki” będzie zwiększenie świadomości, iż niezbędnymi elementami zapobiegania chorobie próchnicowej dzieci są: regularne i zgodne z zasadami wykonywanie zabiegów higienicznych w jamie ustnej, regularne wizyty u dentysty połączone z wykonywaniem zabiegów profilaktycznych oraz właściwe nawyki dietetyczne – uważa prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, krajowy konsultant w dziedzinie stomatologii dziecięcej, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

SŁOWA KLUCZOWE
PTS   zęby mleczne   Dorota Olczak-Kowalczyk   Marzena Dominiak   PTSD  

POLECAMY W SERWISACH