PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Etat przeliczeniowy w świadczeniach stomatologicznych. Wyjaśnienia NFZ OW w Katowicach

Autor: miro • Źródło: NFZ/infoDENT24.pl
13-01-2023, 15:40
Etat przeliczeniowy w świadczeniach stomatologicznych. Wyjaśnienia NFZ OW w Katowicach NFZ o etacie przeliczeniowym w stomatologii Fot. AdobeStock
OW NFZ w Katowicach podał wyjaśnienia dotyczące rozliczania tzw. etatów przeliczeniowych. Zasady te mają obowiązywać w postępowaniach ogłoszonych w 2023 r. i następnych.
  • OW NFZ w Katowicach określa czym jest etat przeliczeniowy w postępowaniach konkursowych, realizowanych w 2023 r. i jaki jest jego wymiar
  •  Publiczny płatnik jakich świadczeń stomatologicznych dotyczy ryczałt i jakiemu wymiarowi czasu pracy odpowiada
  • Śląski NFZ przyjmuje za jeden etat 15 tys. pkt./miesięcznie (30 godzin tygodniowo, 5 dni po 6 godzin)  

Zasady obowiązujące w przypadku etatu przeliczeniowego

Etat przeliczeniowy to liczba punktów rozliczeniowych przyznana na miesiąc na wykonanie świadczeń stomatologicznych przez lekarzy dentystów udzielających świadczeń przez 5 dni w tygodniu po 6 godzin dziennie, w tym jeden raz w godzinach popołudniowych do godz. 18.00 (nie dotyczy gabinetu stomatologicznego zlokalizowanego w szkole).

Kalkulacyjna wielkość etatu przeliczeniowego wynosi 15 tys. pkt. Miesięcznie. W ogłoszonych postępowaniach na 2023 r. i lata następne dotyczy wszystkich zakresów świadczeń, których jednostką rozliczeniową jest punkt.

Dyrektor OW NFZ zawiera umowy:

  • na nie mniej niż pół etatu przeliczeniowego w odniesieniu do jednej umowy z zachowaniem zasady pracy do godz.18.00 jeden raz w tygodniu;
  • na nie więcej niż jeden etat przeliczeniowy w odniesieniu do jednego lekarza i jednej umowy;
  • na nie więcej niż jeden etat przeliczeniowy w odniesieniu do jednego lekarza i jednej umowy.

W ramach jednej umowy lekarz może - na wszystkie zakresy świadczeń - realizować łącznie wymiar jednego etatu.

Na terenie OW NFZ kontraktowanych będzie nie mniej niż 0,5 etatu przeliczeniowego, 0,75 etatu, 1 etat, 1,25 etatu itd. (czyli krotność 0,25 etatu).

Na terenie województwa śląskiego we wszystkich zakresach kontraktowanych świadczeń w rodzaju leczenie stomatologiczne, w których jednostką rozliczeniową jest punkt - jako warunek wymagany przyjęto:

  • 1 etat=15 tys. pkt./miesięcznie = 30 godzin/tygodniowo 5 dni po 6 godzin;
  • 0,5 etatu=7,5 tys. pkt./miesięcznie=15 godzin/tygodniowo min. 2 dni w tygodniu po 7 godzin i 30 minut (min. 3 godziny dziennie);
  • 0,75 etatu=11,25 tys. pkt./miesięcznie=22 godziny 30 minut/tygodniowo min. 3 dni po 7 godzin i 30 minut (min. 3 godziny dziennie).

W każdym przypadku warunkiem wymaganym jest praca jeden raz w tygodniu do godziny 18.00 (nie dotyczy gabinetu stomatologicznego zlokalizowanego w szkole oraz dentobusu).

Ryczałt w świadczeniach stomatologicznych

W przypadku świadczeń stomatologicznej pomocy doraźnej 07.1850.118.03 – jednostką rozliczeniową jest ryczałt obejmujący gotowość do udzielania świadczeń w czasie 12. godzinnego dyżuru.

Świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie stomatologicznej pomocy doraźnej udzielane powinny być w dni powszednie od godz. 19.00 do godz. 7.00 dnia następnego, zaś w soboty, niedziele oraz dni wolne od pracy – całodobowo.

W przypadku świadczeń programu ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki  07.1820.152.10  jednostką rozliczeniową jest ryczałt miesięczny (kwota przeznaczona na objęcie opieką jednego świadczeniobiorcy w okresie jednego miesiąca).

Organizacja udzielania świadczeń: poradnia ortodontyczna: 6 godzin dziennie - 5 dni w tygodniu, w tym 1 dzień do godziny 18.00.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH