PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Epilepsja a ekstrakcja zęba

Autor: miro • Źródło: ms
10-12-2020, 09:17
Epilepsja a ekstrakcja zęba Marathi Ketaki Chitale u dentysty (źródło: FB)
Niezwykle popularna w Indiach aktorka Marathi Ketaki Chitale pojechała do dentysty, aby usunąć ząb, została odesłana z kwitkiem przez dentystę, który nie zdecydował się na zabieg, gdy usłyszał, że pacjentka zmaga się z epilepsją.

Marathi Ketaki Chitale zasłynęła w Indiach z udziału w popularnych programach telewizyjnych jak Aambat God i Tuza Maza Breakup. Kobieta od dzieciństwa walczy z padaczką. Ketaki udostępniła film na Instagramie i opowiedziała o incydencie swoim fanom. Napisała: dentysta odmówił ekstrakcji zęba, ponieważ mam epilepsję! To nauczyło mnie jak dużo na temat epilepsji trzeba mówić także dentystom. Dziękuję za udzielenie mi tej lekcji. W 2021 r. zacznę nagrywać filmy na temat #acceptepilepsy.

- Zawsze mówię wam wszystkim, że osoby z padaczką muszą na co dzień radzić sobie z ludźmi, którzy boją się naszego schorzenia. Niestety z bojaźnią traktują nas także lekarze, lekarze dentyści. Tak nie powinno być – uważa aktorka.

Powstaje pytanie czy, aby na pewno epilepsja nie stwarza zagrożenia dla powodzenia zabiegu stomatologicznego?

Jest wiele czynników, które mogą być czynnikiem inicjującym atak. Należą do nich: gorączka, zmęczenie, brak snu, ból, spowodowany na przykład ukłuciem igłą, ale także bodźce świetlne. Z tego względu należy oszczędnie operować lampą dentystyczną skierowaną na twarz pacjenta. Nie każdy dentysta czuje się na siłach, żeby w razie nieprzewidzianego rozwoju sytuacji – odpowiednio zareagować.

Bezwzględnie w takiej sytuacji trzeba zadbać o drożność dróg oddechowych. Ważne jest rozluźnienie odzieży. Nie jest łatwo należycie zareagować w przypadku wystąpienia szczękościsku. Zawsze istnieje ryzyko przygryzienia języka i niestety w tej sytuacji trudno o udzielenie skutecznej pomocy, stosowanie siły nie jest wskazane. Nie wolno wkładać pacjentowi niczego do ust, próbować pojenia, czy na siłę przytrzymywać chorego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   stany nagłe   epilepsja  

POLECAMY W SERWISACH