PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Epidemia nie słabnie, bo na szeroką skalę realizowane są na Śląsku badania przesiewowe…

Autor: miro • Źródło: ms
17-06-2020, 09:09
Epidemia nie słabnie, bo na szeroką skalę realizowane są na Śląsku badania przesiewowe… Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Na pytanie o wciąż wysokie statystyki dobowe zakażeń SARS CoV-2 wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński tłumaczył, że taka sytuacja wynika z szeroko zakrojonego programu badań przesiewowych przeprowadzanego właśnie na Śląsku.

Skala realizowanych badań przesiewowych górników i ich rodzin nie ma sobie równej w Europie – zapewniał Janusz Cieszyński. Projekt ten powinien być sfinalizowany do 21 czerwca. Po tym czasie dynamika rejestrowanych przypadków zakażeń powinna spadać – ocenił wiceminister zdrowia.

Taka ocena sytuacji budzi jednak wątpliwości co do korelacji faktycznej skali epidemii a liczbą przeprowadzonych testów, nawet biorąc pod uwagę, że badania wykonywane są w grupie wyjątkowego ryzyka.

W ocenie wiceministra zdrowia sytuacja w Polsce jest korzystniejsza niż w wielu europejskich państw. Przypomniał scenariusz wydarzeń w szczycie epidemii we Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. - Mamy stosunkowo pozytywne wskaźniki dotyczące liczby zakażeń na milion mieszkańców i wyjątkowo korzystne – biorąc pod uwagę liczbę zgonów w stosunku do populacji Polaków.

Janusz Cieszyński podkreślił także, że epidemia w Polsce przebiega w inny sposób niż w większości państw europejskich. Spłaszczenie krzywej zachorowań wiąże się z wydłużeniem czasu, w którym wskaźnik zakażeń będzie się utrzymywał na względnie stałym, chociaż niskim poziomie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Janusz Cieszyński   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH