PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ekstrakcja zębów mądrości z komplikacjami. Dentysta przeliczył się z siłami

Autor: miro • Źródło: nzdoctor.co.nz/ms
20-07-2022, 14:36
Ekstrakcja zębów mądrości z komplikacjami. Dentysta przeliczył się z siłami Ekstrakcja ósemek. Dentysta bez należytych kompetencji Fot. AdobeStock
Dentysta przystąpił do usunięcia zatrzymanej ósemki ignorując wskazania chirurga szczękowo – twarzowego. Pojawiły się problemy, których można było uniknąć. Co robić, gdy sytuacja wymyka się spod kontroli?
 • Dentysta podjął się ekstrakcji zatrzymanej ósemki, pomimo sugestii, aby zabieg przeprowadził chirurg szczękowo - twarzowy
 • Z powodu powikłań podczas pierwszego zabiegu pacjentka została pilnie skierowana do bardziej kompetentnego specjalisty
 • Szczęśliwie kobieta nie doznała długotrwałego uszczerbku na zdrowiu
 • Nieudana ekstrakcja została oceniona przez komisarza ds. zdrowia i niepełnosprawności Nowej Zelandii. Zalecono wdrożenie działań naprawczych 

Problemy w trakcie ekstrakcji zatrzymanej ósemki

Kobieta zgłosiła się do dentysty z uwagi na bólu w okolicy zęba mądrości (dolny prawy). Stomatolog omówił z pacjentką usunięcie tego zęba, zwrócił się jednocześnie  o opinię do chirurga szczękowo-twarzowego (pracującego w innym gabinecie stomatologicznym) w sprawie ekstrakcji.

Chirurg poradził, aby rozważyć usunięcie obu zębów mądrości (dolny i górny prawy) i zasugerował dentyście, aby ten - ze względu na usytuowanie zębów -  skierował kobietę na zabieg do jego kliniki.

Pomimo takiej sugestii lekarz dentysta przystąpił do ekstrakcji samodzielnie. Z powodu powikłań podczas pierwszego zabiegu (dolna prawa ósemka) kobieta została pilnie skierowana do chirurga szczękowo - twarzowego. Kobietę poddano zabiegowi i procedurom zaradczym, dzięki którym zdołano opanować sytuację po nieudanej ekstrakcji. Kobieta nie doznała długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Zagrożenia wynikające z niewłaściwej oceny kompetencji

Przypadek ten podkreśla znaczenie odpowiedniej oceny stopnia złożoności przypadku przez lekarzy dentystów i powinien zwrócić uwagę na zasadność respektowania opinii konsultanta.

Zabieg był skomplikowany, a działania dentysty mogły:

 • narazić pacjentkę na uszkodzenie nerwów;
 • spowodować zwiększone ryzyko infekcji;
 • doprowadzić do pojawienia się nadmiernego bólu;
 • wywołać u kobiety wyjątkowo duży stres.

Pomimo dyplomu, nie wolno zapominać, że każdy praktykuje w ramach wiedzy zawodowej, umiejętności i kompetencji, zgodnie z normami zawodowymi określonymi przepisami.

W tym przypadku dentysta zignorował opinię bardziej doświadczonego kolegi, który słusznie zasugerował wykonanie zabiegu w jego praktyce lekarskiej.

Naruszenie praw pacjenta 

Dentysta naruszył Kodeks Praw Konsumentów Usług Zdrowotnych w związku z tym, że nie zrealizował świadczenia z należytą starannością (wbrew ograniczonym umiejętnościom w zakresie usuwania zatrzymanych zębów mądrości).

Oceniająca ten przypadek zastępca komisarza ds. zdrowia i niepełnosprawności Nowej Zelandii, dr Vanessa Caldwell, zaleciła dentyście wdrożenie szeregu ulepszeń systemowych w praktyce stomatologicznej i dalsze szkolenie zwiększające kompetencje w zakresie usuwania zębów mądrości.

Dr Caldwell nie znalazła większych uchybień organizacyjnych w gabinecie stomatologicznym dentysty. - Moim zdaniem błędy dentysty były wynikiem indywidualnego podejmowania nietrafionych decyzji klinicznych i nie wynikały z żadnych niedociągnięć w zasadach i procedurach - stwierdziła Vanessa Caldwell.

Zalecenia pokontrolne dla praktyki stomatologicznej 

Stomatologowi zalecono:

 • opracowanie procedur oceny złożoności zabiegu chirurgicznego pacjenta;
 • wdrożenie systemu, w którym konsultacje ze specjalistą wraz z uzyskaną opinią byłyby zapisywane w dokumentacji stomatologicznej;
 • skorzystanie ze szkolenia w zakresie usuwania zębów mądrości;
 • przekazanie pisemnych przeprosin pacjentce.

źródło: nzdoctor.co.nz

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ekstrakcja   ósemki   błąd dentysty   pacjent  

POLECAMY W SERWISACH