PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ekstrakcja ósemki. Zraniony policzek i warga

Autor: nieck • Źródło: en
13-07-2022, 12:33
Ekstrakcja ósemki. Zraniony policzek i warga Wskutek braku ostrożności dentysty trwałe uszkodzenie nerwu Fot. Shutterstock
Narzędzie obsunęło się podczas usuwania zęba i skaleczyło kobietę, raniąc w policzek i wargę. Niestety uszkodzeniu uległ także nerw. Jakie były długotrwałe skutki tego niefortunnego zabiegu?
  • Wskutek braku ostrożności dentystki narzędzie stomatologiczne zraniło pacjentkę w policzek i wargę. Stało się to podczas zabiegu ekstrakcji trzeciego trzonowca
  • Uszkodzeniu uległ również nerw, co spowodowało trwałe pogorszenie jakości życia młodej kobiety
  • Sąd orzekł winę dentystki i przyznał wysokie zadośćuczynienie pacjentce

Ekstrakcja, która poszła źle

Nieostrożna dentystka wycięła 31-letniej kobiecie fragment policzka i wargi podczas trudnej ekstrakcji ósemki. Feralny zabieg odbył się w gabinecie stomatologicznym w Watford w Wielkiej Brytanii.

Pacjentka miała w efekcie trwale uszkodzony nerw, gdyż kleszcze wycięły kawałek policzka i dolnej wargi  ześlizgując się podczas operacji.

Cztery szwy na policzku i wardze

Kobieta przechodziła powtarzające się zapalenie miazgi zębów mądrości. Zapadła decyzja, by usunąć dwie ósemki. Zgłosiła się na planowy zabieg, ale niestety wskutek braku ostrożności chirurga operacja nie przebiegła bez komplikacji.   
Pacjentka podczas ekstrakcji pierwszej ósemki spędziła w fotelu dentystycznym ponad godzinę, miała wielokrotnie podawany środek znieczulający z powodu przeciągającego się zabiegu.   Po wizycie czuła ból, była opuchnięta. Nie miała czucia  Odczuła również ból i obrzęk, a po zabiegu dwukrotnie wróciła do dentysty. Skarżyła się, że nie ma czucia po  lewej stronie dolnej wargi, brody, nie czuje też zębów w tym rejonie. Po zabiegu przez kilka tygodni utrzymywał się ból ucha i głowy.  Trwałe uszkodzenie nerwu po lewej stronie twarzy powodowało, że czasami w trakcie rozmowy w niekontrolowany sposób pluła śliną. Musi więc w trakcie mówienia osłaniać usta ręką.

Zadośćuczynienie za trwałe uszkodzenie nerwu twarzy

Sąd uznał, że dentysta nie przeprowadził operacji usuwania ósemek z wystarczającą starannością i uwagą. Po wielu latach batalii sądowej otrzymała zadośćuczynienie wysokości 22 tys. funtów.  Mimo że dentysta zaprzeczył jakiejkolwiek odpowiedzialności za powikłania przeprowadzonego zabiegu.

Zranienia czy poparzenia tkanek miękkich (policzka, warg) podczas zabiegów ekstrakcji ósemek  przytrafiają się rzadziej niż podczas leczenia próchnicy, gdy końcówka stomatologiczna ześliźnie się z miejsca, które jest opracowywane.

W tym przypadku policzek i warga zostały uszkodzone kleszcze ekstrakcyjne, powstała rozległa rana ciągnąca się do wargi przez policzek na ponad 5 cm długa i szeroka na 3,4-7 cm.  

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ekstrakcja   powikłania  

POLECAMY W SERWISACH