PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dzisiaj webinar: przez zdrowe zęby do zdrowego organizmu

Autor: miro • Źródło: ms
08-04-2021, 13:30
Dzisiaj webinar: przez zdrowe zęby do zdrowego organizmu hg.png
8 kwietnia o 20.00 spotkanie na FB z dypl. hig. stom. Anną Makówką-Operacz. Temat: przez zdrowe zęby do zdrowego organizmu (w kontekście kontroli płytki nazębnej).

W jaki sposób należy tłumaczyć pacjentom znaczenie kontroli płytki nazębnej?Jaki wpływ na zdrowie psychiczne ma zdrowie jamy ustnej? Na te i wiele innych pytań odpowie dypl. hig. stom. Anna Makówka-Operacz, sekretarz Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Agenda webinarium

Jak duży wpływ na organizm człowieka ma zdrowa jama ustna?
Zdrowe zęby w kontekście zdrowia psychicznego.
Świadoma higienistka vs. świadomy pacjent - kogo powinniśmy uświadamiać?
Czym jest płytka nazębna – jak skutecznie przybliżyć to zagadnienie pacjentom na wizycie higienizacyjnej?
Czy potrafimy kontrolować płytkę bakteryjną u pacjentów?

Dołączyć do spotkania można tutaj

Dypl. hig. stom. Anna Makówka-Operacz postara się także udzielić odpowiedzi na pytanie jaki wpływ na zdrowie psychiczne pacjentów mogą mieć problemy ze zdrowiem jamy ustnej.

- Bardzo cieszę się, że pojawiło się takie pytanie. Mało kto zwraca uwagę na ten problem. Jeżeli myślimy o wpływie stanu jamy ustnej na organizm człowieka, to zazwyczaj wymieniamy argumenty przemawiające za uszczerbkiem na zdrowiu fizycznym. Zapominamy, że do pełni zdrowia konieczny jest też komfort psychiczny. Zły stan zdrowia jamy ustnej i towarzyszące temu dolegliwości mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne.

Co mam na myśli? Ograniczanie kontaktów społecznych, unikanie spotkań, ograniczanie aktywności towarzyskiej. To wszystko naraża nas na samotność, stres. Wstydzimy się uśmiechać, nawiązywać nowych kontaktów... Musimy pamiętać, że determinantami zdrowia są: środowisko, w którym żyjemy, biologia człowieka (np. geny, wiek), opieka medyczna oraz w największym stopniu właśnie styl życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH