• Światowy Dzień Walki z Rakiem na całym świecie jest obchodzony 4 lutego.
  • Terapia onkologiczna skoncentrowana jest na walce z nowotworem, niestety powoduje spustoszenie w jamie ustnej.
  • Pacjenci chorzy na raka - wskutek leczenia - mogą mieć trudności podczas przeżuwania i połykania pokarmu, a także mówienia. 
  • FDI opracowała aplikację mobilną mającą pomagać w sprawowaniu opieki nad chorymi onkologicznymi.

Nawet 30-35 proc. pacjentów onkologicznych ma powikłania w obrębie jamy ustnej. 

Powikłania te występują na skutek zabiegów, terapii lub samej choroby nowotworowej, podczas której zwiększa się ryzyko wystąpienia problemów stomatologicznych. Przede wszystkim jednak większość terapii przeciwnowotworowych, w tym chemio- i radioterapia, może wywierać niekorzystny wpływ na stan jamy ustnej i uzębienie chorego.

Chemioterapia i radioterapia szkodzą zdrowiu jamy ustnej

Powikłania w jamie ustnej dotyczą blisko 40 proc. pacjentów, którzy otrzymują chemioterapię, ok. 80 proc. po przeszczepieniu komórek macierzystych oraz niemal wszystkich chorych poddanych napromienianiu nowotworów głowy i szyi. 

Pacjenci ci mogą mieć trudności podczas jedzenia, przeżuwania i połykania, jak również podczas mówienia. Problemy te wpływają na zdrowie oraz jakość życia chorego. W skrajnych przypadkach, efekty uboczne w jamie ustnej są na tyle duże, że leczenie onkologiczne musi być przerwane.

Aplikacja - poradnik w leczeniu pacjentów onkologicznych

W 2022 r. Światowa Federacja Dentystyczna  w ramach projektu "Zdrowie jamy ustnej i nowotwory: opieka i edukacja oparta na współpracy" opracowała aplikację mobilną #CloseTheCareGap. To nic innego jak poradnik higieny jamy ustnej dla zespołów opieki onkologicznej.  

Jego celem jest pomoc personelowi medycznemu w leczeniu powikłań w rejonie jamie ustnej, które mogą powstać w wyniku leczenia raka. Pierwsza pilotażowa wersja tej aplikacji będzie gotowa w najbliższych tygodniach, a pełna wersja ma być opracowana jeszcze w tym roku.