PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dzień Walki z Depresją: problemy dentystów i studentów stomatologii

Autor: nieck • Źródło: en
23-02-2022, 08:28
Dzień Walki z Depresją: problemy dentystów i studentów stomatologii Dentysta - zawód wysokiego ryzyka wypalenia zawodowego i depresji Fot. Pixabay
Na 23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Badania wskazują, że grupą zawodową, szczególnie narażoną na podwyższone ryzyko problemów psychicznych, są studenci i pracujący już zawodowo absolwenci stomatologii.
  • Lekarze niechętnie przyznają się, że (głównie na skutek przemęczenia pracą i towarzyszącemu jej stresowi) mogą potrzebować pomocy psychiatrycznej.
  • Studenci stomatologii często mają objawy depresji (nawet 50 proc. osób) przy tym niemal co 10 student ma depresję o dużym nasileniu.
CZYTAJ WIĘCEJ

Dentysta u psychiatry

Napięcie w pracy nie służy psychice

W sondażu, który American Dental Association przeprowadziło w 2021 r. wśród aktywnych zawodowo dentystów  aż 54 proc. zgłosiło objawy umiarkowanej lub silnej depresji.

ADA przygotowało przewodnik, który identyfikuje oznaki i objawy, jakie może wykazywać osoba cierpiąca na depresję. 

Objawy depresji

- zobojętnienie
- smutek, drażliwość, porywczość
- brak zainteresowania pracą, hobby 
- częste poczucie bezradności i beznadziejności
- negatywne nastawienie do życia
- bóle głowy, problemy żołądkowe i bóle pleców
- uczucie zmęczenia i wyczerpania przez cały czas
- wycofanie z życia towarzyskiego, rodzinnego
- bezsenność
- brak łaknienia lub nadmierny apetyt.

Niestety pandemia COVID-19 jeszcze pogorszyła warunki pracy w zawodzie dentysty. W Wielkiej Brytanii wręcz mówi się o nadmiernym obciążeniu pracą, które powoduje problemy trudne nie tylko dla dentystów, ale też ich pacjentów i pozostałej części personelu gabinetów stomatologicznych. 

Ważne, by wiedzieć kiedy zwrócić się do psychiatry

Depresja, stany lękowe i problemy ze snem, na to najczęściej uskarżają się przemęczeni dentyści. Tyle że z wielkim trudem przyznają się, że potrzebują pomocy innego lekarza, a zwłaszcza psychiatry.

Lekarze najczęściej przychodzą do psychiatry z objawami depresji, stanów lękowych, z nerwicą natręctw czy z chorobą dwubiegunową. Często bezpośrednim powodem, dla którego decydują się poprosić o fachową pomoc, są problemy ze snem.

 Problemy zaczynają się w czasie studiów

Wśród polskich studentów stomatologii co druga osoba ma objawy depresji, zaś prawie 9 proc. cierpi na depresję o dużym nasileniu.

Objawy depresji są powszechne wśród polskich studentów stomatologii, jak wynika z badania przeprowadzonego przez pracowników UM w Lublinie.
Ważne, by studenci stomatologii byli świadomi zagrożeń i im przeciwdziałali, zaś kluczowe w takiej profilaktyce są aktywność fizyczna i higiena snu.
Zasadne byłoby też otoczenie studentów stomatologii opieką psychologiczną.

Jak informowaliśmy, naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie badali w 2020 r., na ile objawy depresji są rozpowszechnione wśród studentów stomatologii na 10 uczelniach medycznych w całym kraju. W sumie badanie objęło 247 osób (średnia wieku 22 lata,  81 proc. kobiet i 19 proc. mężczyzn). Badanie online  prowadzono za pośrednictwem Facebooka (w grupach dedykowanych studentom stomatologii). Natężenie objawów depresyjnych oceniano za pomocą Kwestionariusza Zdrowia Pacjenta (PHQ-9).

Wśród respondentów ankietę wypełniło 26.7 proc. studentów I roku, 26.3 proc. II roku, 14.6 proc. III roku ,  14.6 proc. IV roku oraz 17.8 V roku.

Tylko 13,3 proc. nie wykazywało żadnych objawów depresji, zaś u 8,9 proc. stwierdzono objawy ciężkiej depresji. Nieco częściej depresję miały kobiety niż mężczyźni.

Te wyniki nie powinny dziwić, gdyż studenci stomatologii są nadmiernie obciążeni materiałem podczas studiów i stale zmagają się z silnym stresem.  

Nie znaleziono związku między intensywnością problemów psychicznych a zaawansowaniem  studiów. Najwięcej uczestników badania wolnych od objawów depresji studiowało na III roku stomatologii (59,4 proc.), najmniej zaś zdrowych psychicznie ankietowanych było na IV roku (36.1 proc.).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH