„Dzień gumy do żucia” gdzieś na początku lutego

Przy okazji tego święta można liczyć na brak synchronizacji obchodów. Część mediów podaje, że dzień obchodów przypada na 1 lutego. Balonowa guma ma swoje święto w pierwszy piątek lutego. W tym roku święto to wypada na 7 lutego. Mniejsza o daty, zważywszy, że w USA jest także "Dzień żucia gumy", a ten przypada już na konkretną datę ... 30 września.
Ważne, aby wiedzieć czy guma do żucia jest sprzymierzeńcem, czy wrogiem „zdrowego uśmiechu” zdanie w tej kwestii, nawet wśród lekarzy dentystów jest podzielone.
Bezcukrowa guma pomocna
- Współczesny styl życia wymaga od nas także zmiany nawyków higieny jamy ustnej. W ciągu dnia spożywamy coraz więcej posiłków, także poza domem. W sytuacjach, gdy umycie zębów nie jest możliwe, zbawienne jest krótkotrwałe, nie dłuższe niż 10 minut, żucie gumy bez cukru. Guma nie tylko pomaga w usunięciu resztek pokarmu i odświeża oddech, ale przede wszystkim pobudza produkcję śliny neutralizując szkodliwe dla naszego szkliwa kwasy. To ważne, by tę wiedzę lekarze dentyści przekazywali także swoim pacjentom – mówi profesor Marzena Dominiak, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
Niewątpliwie żucie gumy nie jest dobrą metodą na poprawę zgryzu.
Guma diagnostyczna
Guma do żucia może być skutecznym narzędziem do wykrywania niebezpiecznych zmian w jamie ustnej. Uwaga jednak, funkcję tę pełni specjalna guma do żucia opracowana przez naukowców z Julius-Maximilians-Universität (JMU) w Würzburgu w Bawarii.
„Diagnostyczna” guma do żucia od tej standardowej nie różni się ani konsystencją, ani smakiem. Do czasu wszak. W przypadku gdy w jamie ustnej liczba chorobotwórczych drobnoustrojów przekroczy bezpieczny poziom, na przykład w sytuacji powstania stanu zapalnego, posmak gumy do żucia zmieni się na zdecydowanie gorzki . To sygnał, że w możliwie szybkim tempie należy udać się do dentysty.
Guma walczy z bakteriami
Inne aspekty żucia gumy przeanalizowali uczeni z University of Groningen w Holandii. O czym już informowaliśmy. Przypomnijmy tylko, że specjaliści z University of Groningen badali jak wiele bakterii usuwa z jamy ustnej guma do żucia i nić dentystyczna. Do badań obrano dwa, nie wymienione z nazwy, rodzaje gum do żucia i dwie, równie anonimowe, nici dentystyczne.
Okazuje się, że żucie gumy jest jak najbardziej uzasadnioną czynnością, z jednym zastrzeżeniem - zbyt długie żucie (powyżej 10 minut) nie jest pożądane, gdyż liczba usuwanych chorobotwórczych bakterii po tym czasie, zauważalnie spada. Powodem jest zmieniona konsystencja zbyt długo żutej gumy. Rzec by można, że dochodzi do ponownej wymiany bakterii: guma - jama ustna.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Koronawirus 7 marca 2021 r.: 126 zgonów i 13 574 zakażeń
newsDENT -
Kongres FDI po raz pierwszy tylko w internecie
newsDENT -
Koronawirus 6 marca 2021 r.: 145 zgonów i 14 857 zakażeń
newsDENT -
Dentysta został aresztowany, bo … leczył pacjentów
newsDENT -
Groźba wymknięcia się wirusa SARS-CoV-2 spod kontroli bardzo realna?
techDENT -
Ograniczanie teleporad
techDENT -
ŚDZJU: zaprezentuj się na globalnej mapie aktywności
newsDENT -
Dziecko u dentysty – policja u drzwi gabinetu
lifeDENT
-
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT -
Studia w formie zdalnej do 30 września
eduDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
asystent/ka stomatologiczna
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Siemianowcie Śląskie, śląskie -
lekarz dentysta
Kraków, małopolskie