• Lęk przed dentystą, a nawet dentofobia bywa problemem skutecznie uniemożliwiającym leczenie zębów u dzieci
  • To groźna sytuacja, zwłaszcza u małych dzieci, gdyż próchnica zębów mlecznych bardzo szybko postępuje
  • Bywa że trzeba prowadzić leczenie stomatologiczne pod narkozą. Jedynym ośrodkiem na Warmii i Mazurach, który wykonuje takie zabiegi u dzieci w warunkach szpitalnych jest Szpital Dziecięcy w Olsztynie

Lęk dziecka przed leczeniem zębów. Przeszkodą 

Niestety, dziecko jest często bardzo trudnym pacjentem w gabinecie stomatologicznym. Szczególnie gdy rodzice, często podświadomie, przekazują mu własne lęki związane z leczeniem zębów. W takiej sytuacji dziecko nie współpracuje z dentystą, nie chce otworzyć ust i wręcz odmawia siadania na fotelu stomatologicznym.

Na konsekwencje takiej postawy nie trzeba długo czekać. Próchnica zaczyna atakować zęby i staje się poważnym zagrożeniem dla zdrowia ogólnego. By tego uniknąć konieczne staje się leczenie stomatologiczne pod narkozą.

Jedynym ośrodkiem na Warmii i Mazurach, który wykonuje takie leczenie u dzieci w warunkach szpitalnych jest Szpital Dziecięcy w Olsztynie.

Chore mleczaki. Powikłania zagrażające nawet życiu

- Zaniechanie leczenia może doprowadzić do zainfekowania zdrowych, sąsiednich zębów i przysporzyć dziecku dodatkowego cierpienia – wyjaśnia lek. dent. Daria Kozak, lekarz rezydent w dziedzinie chirurgii stomatologicznej w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

- W skrajnych przypadkach może dochodzić do powstania zakażenia zębopochodnego w postaci ropnia, który nie tylko powoduje silny ból, ale jest infekcją mogącą spowodować powikłania zagrażające życiu pacjenta. Nieleczone, bardzo zniszczone zęby mleczne często należy usunąć, przez co w jamie ustnej dziecka powstają braki zębowe. Stałe zęby bardzo często wyrastają w takiej sytuacji w niewłaściwych miejscach, powodując problemy ze zgryzem, a tym samym z wymową i artykulacją niektórych głosek. Wady wymowy z kolei rzutują na ogólny rozwój funkcji poznawczych u dziecka.

Nieleczone zęby mleczne osłabiają funkcjonowanie układu odpornościowego i wpływają negatywnie na pracę narządów wewnętrznych młodego organizmu. Dzieje się tak za sprawą bakterii, które z komory zębowej przedostają się do układu pokarmowego, a następnie do nerek, trzustki, serca i innych ważnych organów w organizmie malucha, ostrzega dentystka.

Bezstresowe leczenie zębów

Wychodząc naprzeciw potrzebom małych pacjentów i ich rodziców Szpital Dziecięcy w Olsztynie oferuje wykonywanie leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym.  Szpital zapewnia również całościową okołozabiegową (w tym anestezjologiczną) opiekę medyczną, dostęp do informacji i możliwość przebywania rodzica z dzieckiem.

Zabiegi te odbywają się z reguły w trybie jednodniowym, z możliwością powrotu dziecka do domu już po kilku godzinach od znieczulenia ogólnego.

- Znieczulenie ogólne polega na czasowym wyłączeniu świadomości w wyniku działania różnych leków, co pozwala na wykonanie zabiegu stomatologicznego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych leków anestezjologicznych oraz pełnemu dostępowi do specjalistów na terenie szpitala, ryzyko zabiegu zredukowane jest do minimum – podkreśla lek. Beata Szkudlarek, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie .

- Zapewniamy więc to, co najważniejsze: bezpieczeństwo, profesjonalizm i przyjazną atmosferę przeprowadzanych zabiegów. Jednocześnie staramy się budować w dzieciach zaufanie do nas i redukować ich lęk prze dalszym leczeniem stomatologicznym. To przede wszystkim, poza wykonanym zabiegiem, uważamy za największy sukces naszego zespołu, informuje anestezjolog.

Zabieg sanacji jamy ustnej (czyli wyleczenia wszystkich chorych zębów) dla dzieci bez orzeczenia o niepełnosprawności nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.