PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dzieci po leczeniu zębów w znieczuleniu ogólnym unikają dentysty

Autor: nieck • Źródło: en
21-06-2021, 09:06
Dzieci po leczeniu zębów w znieczuleniu ogólnym unikają dentysty Profilaktyka próchnicy w Wielkiej Brytanii wymaga ulepszenia (fot. Unsplash)
Po zabiegu leczenia zębów w znieczuleniu ogólnym dzieci nie przychodzą na wizyty kontrolne. Niestety, zwykle są to pacjenci z podwyższonym ryzykiem próchnicy.
  • Dzieci opuszczają wizyty u dentysty po zabiegu stomatologicznym w znieczuleniu ogólnym. 
  • Niska frekwencja może odzwierciedlać albo złe funkcjonowanie praktyk podstawowej opieki zdrowotnej, które nie zorganizowały przeglądu, albo przekonanie opiekunów, że wizyta jest nieistotna.
  • Co czwarte dziecko zagrożone próchnicą nie przeszło zabiegu profilaktycznego.


W Wielkiej Brytanii stwierdzono znaczny spadek liczby wizyt stomatologicznych dzieci po tym, jak przeszły leczenie w znieczuleniu ogólnym. 

W badaniu wzięło udział 300 dzieci w wieku poniżej 17 lat, które przeszły  planowy zabieg stomatologiczny wykonany w znieczuleniu ogólnym w 2016 r. w jednym z dwóch szpitali w północno-zachodniej Anglii.  Autorka badania wysyłała kwestionariusze ankietowe do przychodni stomatologicznych podstawowej opieki zdrowotnej, z pytaniami o wizyty pacjentów na rok przed zabiegiem i po nim.

Z analizy (dane z European Archives of Paediatric Dentistry) wynika, że dzieci poddane znieczuleniu ogólnemu mogą nie zgłaszać się na wizyty kontrolne.

- Powodem takiego zachowania może być na przykład zwiększony lęk przed leczeniem u dentysty lub w subiektywnej ocenie opiekunów dziecka mniejsza potrzeba leczenia  stomatologicznego – napisała Jessica Large, stomatolog dziecięca w Edinburgh Dental Institute, autorka badania.

W Wielkiej Brytanii stomatolodzy podstawowej opieki zdrowotnej kierują dzieci do specjalistów dziecięcych - w celu wykonania leczenia w znieczuleniu ogólnym. Zabieg jest wykonywany w szpitalu, a personel wręcza rodzinom pismo z prośbą o dalszą opiekę po wypisaniu ze szpitala.

Pacjent zagrożony zaawansowaną próchnicą, który znika

W sumie 43 przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej odpowiedziały pełnymi informacjami na temat 80 dzieci (średni wiek pacjentów -  6 lat 10 miesięcy,  bardzo niewielu miało mniej niż 3 lata lub więcej niż 12 lat).
Ogółem 85 proc. dzieci, objętych badaniem w ciągu 12 miesięcy przed leczeniem w znieczuleniu ogólnym, odbyło wizytę u dentysty, a tylko 58 proc. z tej grupy było u dentysty w ciągu roku po leczeniu. Ponadto 10 proc. dzieci nie miało kontaktu ze swoim dentystą pierwszego kontaktu w ciągu roku przed poddaniem się znieczuleniu ogólnemu. Ale w następnym roku było ich czterokrotnie więcej.

- Pacjent był nowy w przychodni w 2015 roku i nigdy już po zabiegu w znieczuleniu ogólnym nie wrócił. Matka poinformowała nas, że przeniósł się do innej praktyki – napisała w ankiecie jedna z klinik.

- Mama pacjenta odmówiła zgody na drugą wizytę u dentysty, podjęto próby bezpośredniego kontaktu, ale się to nie udało ze względu na słabą współpracę – napisał w sondażu inny gabinet.

Ponadto niektórzy pacjenci przenieśli się do innego gabinetu stomatologicznego. Lekarze dentyści przeprowadzili  zabiegi profilaktyczne u dzieci biorących udział w badaniu, w tym instruktaż higieny jamy ustnej, porady dietetyczne, lakierowanie i lakowanie zębów.

Niestety niemal co czwarte dziecko nie otrzymało żadnej formy leczenia zapobiegawczego – to wynik, który autorka badania uznała za - nieadekwatnie niski, biorąc pod uwagę zalecenie lepszej profilaktyki u wszystkich dzieci z wysokim ryzykiem próchnicy.

Tylko 6,3 proc. dzieci uczestniczyło w pooperacyjnej wizycie kontrolnej.

 - Należy zadbać o zwiększanie udziału dentystów podstawowej opieki zdrowotnej w społecznych programach zdrowia jamy ustnej – podsumowała autorka pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH