PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dwa zgony po chirurgicznych zabiegach stomatologicznych

Autor: miro • Źródło: ms
11-01-2022, 10:30
Dwa zgony po chirurgicznych zabiegach stomatologicznych Śmierć w gabinecie stomatologicznym (fot. Adobe)
Zmarła dwójka pacjentów w trakcie różnych zabiegów stomatologicznych 10-latek z Igarapé i 67-letnia kobieta z Belo Horizonte (Brazylia). Podano wstępne przyczyny.
  • Dwa śmiertelne zdarzenia na fotelu stomatologicznym, jedno - z powodu zawału, drugie - ze względu na masywny krwotok.
  • Dentyści, których nazwiska widnieją na drzwiach gabinetów, w których doszło do obu tragedii cieszą się dobrą opinią.
  • Rzadko realizowane są kompleksowe badania stanu zdrowia przed wykonaniem zabiegu stomatologicznego, zazwyczaj wystarczy wywiad z pacjentem, o ile ten sam nie zgłosi problemów. 

Okazuje się, że w obu przypadkach (te wystąpiły w ciągu jednego tygodnia pod koniec grudnia 2021 r.) wykonujący zabiegi dentyści nie mieli wystraczającej wiedzy o stanie zdrowia pacjentów.

Pomimo dużej liczby informacji o tragicznych zdarzeniach, pochodzących głównie z sieci społecznościowych, Luciano Eloi Santos, dentysta i były prezes Związku Dentystycznego Minas Gerais, uważa, że jest za wcześnie na dogłębną analizę przyczyn obu zgonów. - Nie mogę nic powiedzieć przed zakończeniem dochodzeń dotyczących śmierci pacjentów – mówi.

Śmierć seniorki w gabinecie stomatologicznym 

67-letnia kobieta zmarła w klinice dentystycznej w Belo Horizonte. Według wstępnych ustaleń policji kobieta miała problemy z sercem, a tydzień przed zgonem szukała pomocy medycznej na pogotowiu ratunkowym.

- Moim zdaniem, każdy może mieć zawał serca, wszędzie, nawet na fotelu dentystycznym – skomentował sytuację Santos.

Śmierć dziecka w gabinecie stomatologicznym 

 

Natomiast dziesięcioletnie dziecko zmarło w klinice dentystycznej w Igarapé, w Greater Belo Horizonte. Nastąpiło to podczas ekstrakcji zęba. Masywny krwotok, który wystąpił w trakcie zabiegu, jednoznacznie wskazuje na to, że chłopiec miał poważne problemy zdrowotne, o których prawdopodobnie w klinice stomatologicznej nie wiedziano.

- W przypadku 10-letniego dziecka rzadko prosimy o kompleksowe badania stanu zdrowia przed wykonaniem zabiegu stomatologicznego, zazwyczaj wystarczy wywiad z rodzicem. Chyba, że ten zgłosi problem – zaznacza Santos. 

Brak zastrzeżeń do lekarzy dentystów

Według Regionalnej Rady Stomatologii (CRO), dentyści, których nazwiska widnieją na drzwiach gabinetów, w których doszło do obu tragedii, są zarejestrowani w CRO i cieszą się dobrą opinią.

Luciano Eloi Santos tłumaczy, że wszystkie kliniki, zarówno prywatne, jak i publiczne, muszą być zarejestrowane w CRO przez przedstawiciela prawnego, który może, ale nie musi być dentystą. - Właścicielem kliniki niekoniecznie jest dentysta, a to powinno uczulić zatrudnionych tam dentystów na stosowane w miejscu pracy procedury związane m.in. z kwalifikowaniem pacjentów do zabiegów stomatologicznych.

Wymogi formalne poprzedzające uruchomienie gabinetu stomatologicznego

W celu uruchomienia kliniki lub gabinetu stomatologicznego, należy wykonać kilka kroków. Po pierwsze, lokalizacja musi posiadać zezwolenie władz terenowych, trzeba też mieć zgodę nadzoru sanitarnego, który bierze pod uwagę bezpieczeństwo biologiczne i higienę środowiska, prawidłowe stosowanie materiałów dentystycznych i wszystkie inne normy sanitarne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania lecznicy. Urzędnicy odwiedzają kliniki dentystyczne, które starają się lub odnawiają licencję. Każda lecznica musi być zarejestrowana w CRO.

- Dentyści najpierw badają historię zdrowia pacjenta, zanim podejmą leczenie, które ma być przeprowadzone – dodaje periodontolog Vinciane Raquel. I dodaje, że dzięki szczegółowej i wnikliwej analizie (wspomaganej takimi badaniami jak prześwietlenia) dentysta kształtuje plan leczenia pacjenta zgodnie z jego potrzebami i ograniczeniami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   ekstrakcja   śmierć w gabinecie   pacjent   stany nagłe  

POLECAMY W SERWISACH