PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dwa razy w roku do dentysty? Stanowczo za często!

Autor: miro • Źródło: ms
26-10-2020, 08:24
Dwa razy w roku do dentysty? Stanowczo za często! Wizyty kontrolne u dentysty (foto: pixabay)
- Obecną praktykę przeprowadzania co pół roku kontrolnych badań  stomatologicznych można postrzegać jako nieefektywne wykorzystanie zasobów NHS, generujące niepotrzebne koszty bez poprawy wyników w zakresie zdrowia zębów – przekonuje Patrick Fee z University of Dundee, który prowadził badania nad optymalną częstotliwością wizyt u dentysty.

Powszechnie uważa się, że pacjenci, aby utrzymać zęby i dziąsła w należytym stanie, powinni chodzić do dentysty co najmniej dwa razy w roku. Jednak nowe badanie, przeprowadzone przez specjalistów z University of Dundee, wykazuje, że w przypadku dorosłych, nie mających problemów z uzębieniem, częstotliwość wizyt u dentysty nie musi być wyższa niż raz na dwa lata. Brytyjscy naukowcy twierdzą, że rutynowe, półroczne kontrole mogą nie poprawiać zdrowia jamy ustnej, a tylko generują niepotrzebne koszty.

Wyniki tego badania mogą uspokoić pacjentów, którzy ominęli rutynowe badania dentystyczne z powodu pandemii Covid-19.

Eksperci podkreślili, że ich ustalenia dotyczą osób dorosłych z dobrym stanem uzębienia, a nie dzieci czy osób wymagających doraźnego leczenia stomatologicznego.

Najnowsze statystyki stomatologiczne NHS za rok 2019/20 pokazują, że tylko 49,6 proc. dorosłych pacjentów widziało dentystę NHS raz w ciągu ostatnich dwóch lat, nie mówiąc nawet o sześciu miesiącach.

Badania kontrolne działają jak badania przesiewowe w kierunku raka jamy ustnej - wskazało British Dental Association. Przypadki raka jamy ustnej szybko się zwiększają, a choroba zabija każdego roku więcej niż wypadki samochodowe w Wielkiej Brytanii.

Jak wiadomo większość dentystów zachęca dorosłych do umawiania się na wizyty co sześć miesięcy, aby jak najszybciej zidentyfikować problemy, chociaż ryzyko rozwoju chorób zębów jest różne dla każdego z pacjentów. Według ekspertów z University of Dundee należy podjąć międzynarodową debatę na temat idealnej częstotliwości wizyt kontrolnych u dentysty.

Od 2004 r. Narodowy Instytut Doskonałości w dziedzinie Zdrowia i Opieki zaleca częstotliwość przeglądów w oparciu o indywidualną sytuację stomatologiczną danej osoby - tzw. kontrole oparte na ryzyku. Odstępy czasu pomiędzy wizytami u dentysty mogą wynosić od trzech do 24 miesięcy, w zależności od ryzyka wystąpienia chorób jamy ustnej.

Doradca naukowy Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego, prof. Damien Walmsley, powiedział: każdy pacjent jest wyjątkowy, dlatego po odpowiedniej ocenie ryzyka częstotliwość wizyt powinna być dostosowana do stanu zdrowia jamy ustnej. Rutynowe badania dają dentystom możliwość zaradzenia częstym problemom w zarodku - od próchnicy po raka jamy ustnej, pacjenci uzyskują lepsze wyniki leczenia, jeśli ostrzegawcze objawy zostaną wcześnie wykryte.

W przeglądzie specjaliści z Dundee przeanalizowali wszystkie dostępne badania, aby określić najlepszą częstotliwość kontroli w celu utrzymania optymalnego zdrowia jamy ustnej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Analizowano m.in. dwa randomizowane badania kontrolowane z udziałem 1736 pacjentów.

SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   profilaktyka próchnicy  

POLECAMY W SERWISACH