PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dwa lata w kolejce do chirurga stomatologicznego

Autor: nieck • Źródło: en
27-08-2021, 12:15
Dwa lata w kolejce do chirurga stomatologicznego (fot. Shutterstock)
Dentyści w  Wielkiej Brytanii alarmują, że na zabiegi z chirurgii stomatologicznej pacjenci muszą czekać nawet dwa lata.
  • W Wielkiej Brytanii media wielokrotnie donosiły o kryzysowej sytuacji w opiece stomatologicznej.
  • W kilku przypadkach pacjenci doprowadzeni do ostateczności, nie mogąc dostać się do dentysty, próbowali sami usunąć bolący ząb.
  • Niestety kłopoty z dostępem do świadczeń stomatologicznych, nawet pacjentów bólowych, jeszcze się nie skończyły.  
  • W opinii chirurgów stomatologicznych bardzo długie kolejki do dentysty będą jeszcze problemem w Wielkiej Brytanii przez co najmniej rok.

Sondaż przeprowadzony przez  Faculty of Dental Surgery w  Royal College of Surgeons of England wśród chirurgów stomatologicznych ujawnia zapaść tej dziedziny stomatologii.

Aż 40 proc. brytyjskich specjalistów uważa, że co najmniej rok będzie trwało wychodzenie z zaniedbań wywołanych przez pandemię COVID-19, zaś 20 proc. chirurgów stomatologicznych jest przekonanych, że potrwa to jeszcze dłużej - co najmniej dwa lata.

Niestety 25 proc. ankietowanych lekarzy dentystów  ostrzega, że większość pacjentów czekających na zabieg chirurgiczny to dzieci.

Już obecnie co najmniej dwa lata czeka blisko 389 pacjentów na terenie Anglii. Często są to osoby cierpiące ból, mające trudności z jedzeniem i snem. Wydłużający się okres oczekiwania na leczenie stomatologiczne może prowadzić do pogorszenia się ich stanu i w efekcie do konieczności bardziej zaawansowanych zabiegów.

Matthew Garrett, dziekan wydziału, podkreślał, że należy dołożyć szczególnych starań, aby zapewnić terminowy dostęp do leczenia stomatologicznego dzieciom i osobom dorosłym szczególnie narażonym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH