Zbiórka szczoteczek i nici dentystycznych potrwa do 14 lipca. Wyprawa do Afryki polegać będzie nie tylko na dostarczeniu 700 wychowankom The Mwereni Integrated School for the Blind (w Moshi na wschodzie Tanzanii) środków do higieny jamy ustnej. Dorota i Przemysław Stankowscy zapowiadają, że postarają się, w miarę sił i środków, przebadać - i co ważne - wyleczyć jak największą grupę dzieci. Będzie to możliwe, gdyż w Moshi od dwóch lat działa klinika stomatologiczna, stworzona przez amerykańskich wolontariuszy.

Potrzeby podopiecznych The Mwereni Integrated School for the Blind są ogromne. Brak pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb tamtejszych mieszkańców sprawia, że także poziom opieki zdrowotnej jest żenująco niski, bywa, że kilkoro dzieci myje zęby tą samą szczoteczką.

Dorota i Przemysław Stankowscy znani są z niekonwencjonalnych działań, nagłaszających problemy związane ze stanem jamy ustnej Polaków. Są bywalcami ogólnopolskich stacji telewizyjnych. Podczas tych wizyt przybliżają Polakom jak w rozumny i najefektywniejszy sposób dbać o stan jamy ustnej. Pisaliśmy o nich kilkakrotnie. Są współautorami książki "Bądź bysry u dentysty". To pierwsza w Polsce książka wykorzystująca elementy gelotologii. Składa się ona z 20 zabawnych ilustracji Henryka Sawki i 15 humorystycznych anegdot, pokazujących wizytę u dentysty w krzywym zwierciadle.