PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dolny Śląsk: zadziwiające statystyki w kwestii próchnicy

ms
18-04-2016, 08:49
Dolny Śląsk: zadziwiające statystyki w kwestii próchnicy Statystyka: alarmujące wyniki próchnicy wśród dzieci (foto: pixabay)
W województwie dolnośląskim odnotowano jedną z najniższych częstotliwości mycia zębów wśród dzieci, 56 proc. z nich ma wymienianą szczoteczkę rzadziej niż dwa razy do roku. Z drugiej strony w regionie tym poziom próchnicy oszacowano na 70 proc., co jest jednym z najniższych wskaźników w kraju.

Dziennik Wałbrzych odnotował wypowiedź dr n. med. Anny Jurczak, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, która zauważyła, że w województwie dolnośląskim odnotowano jedną z najniższych częstotliwości mycia zębów wśród dzieci, aż 56 proc. dzieci ma wymienianą szczoteczkę rzadziej niż dwa razy do roku, podczas gdy przyjętym standardem jest wymiana co dwa do trzech miesięcy oraz po każdej infekcji. - Chcemy obniżać te niepokojące dane przez edukację i kładzenie nacisku na odpowiednią profilaktykę – zaznacza dr n. med. Anna Jurczak, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. 

W ramach trzeciej edycji programu edukacyjno - profilaktycznego „Chroń Dziecięce Uśmiechy”, bezpłatnymi przeglądami stomatologicznymi objętych zostało w regionie dolnośląskim 1 789 dzieci ze szkół podstawowych, a poziom próchnicy oszacowano wśród nich na 70 proc., co jest jednym z najniższych wskaźników w kraju.

Przypomnijmy w tym miejscu, że aż 80 proc. polskich dzieci ze szkół podstawowych ma próchnicę, a 18 proc. w ogóle nie odwiedza dentysty - to wyniki raportu Ipsos, który został przeprowadzony w ramach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy".

Z kolei Dziennik Wałbrzych cytuje wypowiedź prof. dr hab. n. med. Bartłomieja W. Lostera, prezydenta Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, który alarmuje, że na Dolnym Śląsku poziom próchnicy w województwie wyniósł aż 70 proc., a 50 proc. dzieci ma wypełnienia w zębach. Jeszcze wyższy jest odsetek dzieci z brakami w uzębieniu (66 proc.). - To wyniki niewskazujące na dobry, ani nawet na średni stan uzębienia dzieci – ocenia prezydent PTS.

Więcej: dziennik.walbrzych.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH