PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Do dentysty w czasie pandemii? Tak, czy nie.

Autor: miro • Źródło: ms
15-03-2021, 09:58
Do dentysty w czasie pandemii? Tak, czy nie. Jak często do dentysty w czasie pandemii (fot. shutterstock)
W czasie pandemii większość Polaków udaje się na wizyty dentystyczne przynajmniej tak często, jak przed pojawieniem się koronawirusa – wynika z badania przeprowadzonego dla SE+ Studia Stomatologii Estetycznej w Krakowie.

Dla ponad połowy ankietowanych pandemia nie jest przeszkodą w regularnym dbaniu o zdrowie jamy ustnej. 53 proc. badanych wskazało, że pomimo panującego koronawirusa udaje się na wizyty nie rzadziej niż przed pandemią. Statystyka ta okazała się jeszcze lepsza w najmłodszej badanej grupie. Wśród pokolenia millenialsów i generacji Z odsetek ten wyniósł 56 proc. Pośród nieco starszych pokoleń, czyli tzw. baby boomers i generacji X pandemia nie zmniejszyła regularności wizyt u dentysty 51 proc. ankietowanych.

Bezpieczne gabinety stomatologiczne

Z drugiej strony, ok. 42 proc. wszystkich badanych przyznało, że pandemia zmniejszyła częstotliwość odwiedzin stomatologa. Najczęstszą przyczyną było zamknięcie gabinetów – szczególnie w pierwszej fazie pandemii. Taki powód wskazało 34 proc. osób, które przyznały, że rzadziej badały uzębienie od czasu pojawienia się koronawirusa.

Drugim, najpopularniejszym powodem była obawa przed zakażeniem – wskazało ją blisko 33 proc. Strach przed zachorowaniem okazał się większy w pokoleniach X oraz baby boomers – jako powód rzadszych wizyt u dentysty wskazało go 41 proc. w tej grupie i jedynie 21 proc. przedstawicieli pokolenia millenialsów i pokolenia Z. –

Polacy o higienie jamy ustnej

Badania przeprowadzone dla SE+ Studia Stomatologii Estetycznej pokazują, że Polacy mają wysoką świadomość odnośnie dbania o zdrowie jamy ustnej. Na pytanie o zalecaną częstotliwość wizyt u stomatologa, 50 proc. ankietowanych prawidłowo wskazało dwukrotnie w ciągu roku, a 20 proc. raz do roku. Świadomość jest nieznacznie większa wśród pokolenia baby boomers oraz X – 53 proc. wie, że należy odwiedzać stomatologa dwa razy do roku. Wśród millenialsów i „zetek” było to niecałe 48 proc.

Z wysoką świadomością w zakresie dbania o zdrowie jamy ustnej może wiązać się pozytywna ocena stanu własnego uzębienia. 61 proc. ocenia go jako dobry lub bardzo dobry, a jedynie 17 proc. jako zły. Ze swoich zębów jest zadowolonych ponad 68 proc. millenialsów i przedstawicieli pokolenia Z. Odsetek ten jest mniejszy wśród pokolenia X oraz baby boomers – 53 proc..

Wciąż jednak stosunkowo duża grupa osób zbyt rzadko korzysta z usług dentysty. 18 proc. przyznało, że jeszcze przed pandemią udawało się na wizyty raz na dwa lata lub rzadziej.

- Cieszy wysoka świadomość znacznej części Polaków odnośnie zalecanej częstotliwości wizyt u stomatologa. Mam nadzieję, że z czasem będzie ona ciągle rosła – komentuje dr n. med. Barbara Książkiewicz z kliniki SE+ Studio Stomatologii Estetycznej.

Wybielanie zębów jest w modzie

Spytani o elementy, które najbardziej chcieliby zmienić w swoim uzębieniu, ankietowani najczęściej wskazywali niewystarczająco biały uśmiech – ponad 49 proc. wszystkich badanych i aż 60 proc. wśród millenialsów i „zetek”.

Drugim, najczęściej wskazywanym problemem okazały się ubytki w uzębieniu, na przykład brak zęba czy ukruszony ząb. Są one ważne szczególnie dla pokolenia baby boomers i „iksów” - wskazało go 46 proc. w tej grupie. Dla porównania, na ubytki narzeka niecałe 25 proc. millenialsów i przedstawicieli pokolenia Z.

Co można zrobić, aby poprawić stan uzębienia? Najczęściej wskazywane środki to częstsze wizyty u dentysty (37 proc.), częstsze korzystanie z zabiegów stomatologicznych (36 proc.), nie bagatelizowanie pierwszych oznak problemów (33 proc.) oraz szybsza decyzja o wizycie u stomatologa (32 proc.).

– Wszystkie wskazywane, popularne pomysły na poprawę stanu uzębienia są właściwe. Napawa to optymizmem, bo może to być zapowiedź poprawy zdrowia jamy ustnej Polaków – podsumowuje dr n. med. Barbara Książkiewicz.

- Zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom to jedna z kluczowych kwestii w trakcie pandemii. W naszej klinice od samego początku wdrożyliśmy szereg dodatkowych procedur oraz środków sanitarnych, w tym procedury pozwalające na bezpieczne przyjęcie pacjenta oraz ograniczenie jego kontaktu z innymi osobami, specjalne kombinezony i maski dla lekarza i pacjenta, czy urządzenie do dezynfekcji powietrza i powierzchni AIRsteril. Zabezpieczona została zarówno cześć zabiegowa jak i obszar, w którym pacjent oczekuje na wizytę. Dzięki temu na przestrzeni minionego roku nie odnotowaliśmy zmniejszenia zainteresowania wizytami w naszej klinice, a nasi pacjenci czuli się bezpiecznie – stwierdza dr n. med. Barbara Książkiewicz.

***

Badanie online, przeprowadzone przez SW Research na zlecenie SE+ Studia Stomatologii Estetycznej w Krakowie na grupie 1004 osób, reprezentantów pokolenia baby boomers, X, Y oraz Z od 15 do 18 lutego 2021 roku.

Analizę przeprowadzono przed Światowym Dniem Zdrowia Jamy Ustnej, obchodzonym 20 marca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH