Do dentysty w czasie pandemii? Tak, czy nie.

Dla ponad połowy ankietowanych pandemia nie jest przeszkodą w regularnym dbaniu o zdrowie jamy ustnej. 53 proc. badanych wskazało, że pomimo panującego koronawirusa udaje się na wizyty nie rzadziej niż przed pandemią. Statystyka ta okazała się jeszcze lepsza w najmłodszej badanej grupie. Wśród pokolenia millenialsów i generacji Z odsetek ten wyniósł 56 proc. Pośród nieco starszych pokoleń, czyli tzw. baby boomers i generacji X pandemia nie zmniejszyła regularności wizyt u dentysty 51 proc. ankietowanych.
Bezpieczne gabinety stomatologiczne
Z drugiej strony, ok. 42 proc. wszystkich badanych przyznało, że pandemia zmniejszyła częstotliwość odwiedzin stomatologa. Najczęstszą przyczyną było zamknięcie gabinetów – szczególnie w pierwszej fazie pandemii. Taki powód wskazało 34 proc. osób, które przyznały, że rzadziej badały uzębienie od czasu pojawienia się koronawirusa.
Drugim, najpopularniejszym powodem była obawa przed zakażeniem – wskazało ją blisko 33 proc. Strach przed zachorowaniem okazał się większy w pokoleniach X oraz baby boomers – jako powód rzadszych wizyt u dentysty wskazało go 41 proc. w tej grupie i jedynie 21 proc. przedstawicieli pokolenia millenialsów i pokolenia Z. –
Polacy o higienie jamy ustnej
Badania przeprowadzone dla SE+ Studia Stomatologii Estetycznej pokazują, że Polacy mają wysoką świadomość odnośnie dbania o zdrowie jamy ustnej. Na pytanie o zalecaną częstotliwość wizyt u stomatologa, 50 proc. ankietowanych prawidłowo wskazało dwukrotnie w ciągu roku, a 20 proc. raz do roku. Świadomość jest nieznacznie większa wśród pokolenia baby boomers oraz X – 53 proc. wie, że należy odwiedzać stomatologa dwa razy do roku. Wśród millenialsów i „zetek” było to niecałe 48 proc.
Z wysoką świadomością w zakresie dbania o zdrowie jamy ustnej może wiązać się pozytywna ocena stanu własnego uzębienia. 61 proc. ocenia go jako dobry lub bardzo dobry, a jedynie 17 proc. jako zły. Ze swoich zębów jest zadowolonych ponad 68 proc. millenialsów i przedstawicieli pokolenia Z. Odsetek ten jest mniejszy wśród pokolenia X oraz baby boomers – 53 proc..
Wciąż jednak stosunkowo duża grupa osób zbyt rzadko korzysta z usług dentysty. 18 proc. przyznało, że jeszcze przed pandemią udawało się na wizyty raz na dwa lata lub rzadziej.
- Cieszy wysoka świadomość znacznej części Polaków odnośnie zalecanej częstotliwości wizyt u stomatologa. Mam nadzieję, że z czasem będzie ona ciągle rosła – komentuje dr n. med. Barbara Książkiewicz z kliniki SE+ Studio Stomatologii Estetycznej.
Wybielanie zębów jest w modzie
Spytani o elementy, które najbardziej chcieliby zmienić w swoim uzębieniu, ankietowani najczęściej wskazywali niewystarczająco biały uśmiech – ponad 49 proc. wszystkich badanych i aż 60 proc. wśród millenialsów i „zetek”.
Drugim, najczęściej wskazywanym problemem okazały się ubytki w uzębieniu, na przykład brak zęba czy ukruszony ząb. Są one ważne szczególnie dla pokolenia baby boomers i „iksów” - wskazało go 46 proc. w tej grupie. Dla porównania, na ubytki narzeka niecałe 25 proc. millenialsów i przedstawicieli pokolenia Z.
Co można zrobić, aby poprawić stan uzębienia? Najczęściej wskazywane środki to częstsze wizyty u dentysty (37 proc.), częstsze korzystanie z zabiegów stomatologicznych (36 proc.), nie bagatelizowanie pierwszych oznak problemów (33 proc.) oraz szybsza decyzja o wizycie u stomatologa (32 proc.).
– Wszystkie wskazywane, popularne pomysły na poprawę stanu uzębienia są właściwe. Napawa to optymizmem, bo może to być zapowiedź poprawy zdrowia jamy ustnej Polaków – podsumowuje dr n. med. Barbara Książkiewicz.
- Zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom to jedna z kluczowych kwestii w trakcie pandemii. W naszej klinice od samego początku wdrożyliśmy szereg dodatkowych procedur oraz środków sanitarnych, w tym procedury pozwalające na bezpieczne przyjęcie pacjenta oraz ograniczenie jego kontaktu z innymi osobami, specjalne kombinezony i maski dla lekarza i pacjenta, czy urządzenie do dezynfekcji powietrza i powierzchni AIRsteril. Zabezpieczona została zarówno cześć zabiegowa jak i obszar, w którym pacjent oczekuje na wizytę. Dzięki temu na przestrzeni minionego roku nie odnotowaliśmy zmniejszenia zainteresowania wizytami w naszej klinice, a nasi pacjenci czuli się bezpiecznie – stwierdza dr n. med. Barbara Książkiewicz.
***
Badanie online, przeprowadzone przez SW Research na zlecenie SE+ Studia Stomatologii Estetycznej w Krakowie na grupie 1004 osób, reprezentantów pokolenia baby boomers, X, Y oraz Z od 15 do 18 lutego 2021 roku.
Analizę przeprowadzono przed Światowym Dniem Zdrowia Jamy Ustnej, obchodzonym 20 marca.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Są wyniki konkursu. Projekt gabinetu stomatologicznego w czasach COVID-19
eduDENT» Minister zdrowia zapowiada interwencję. RPP grozi karami. Ważne dla pacjentów
newsDENT» Pomoc w leczeniu traumy. Oferta dla lekarzy
eduDENT» 700 tys. zł wypłacono za NOP-y. Najwyższa Jednorazowa kwota: 87 tys. zł
newsDENT
-
Od dzisiaj ułatwienia w zakupie leków. Ważne zmiany
lexDENT -
Ma je co czwarty Polak. Sprawdziliśmy, ile kosztują protezy zębowe na NFZ i prywatnie
newsDENT -
Trzy średnie krajowe dla lekarza specjalisty. Nowy szef NRL mówi, co uzdrowi system
newsDENT -
Zaostrzenie odpowiedzialności karnej lekarzy. Chirurdzy odejdą od stołów operacyjnych
lexDENT -
Konkurs na realizatora programu profilaktyki stomatologicznej. Wartość umowy 60 tys. zł
bizDENT -
Jaką wodą nie gasić pragnienia. Grożą poważne kłopoty
techDENT -
Przed urlopem koniecznie trzeba to zrobić. Radzą lekarze
techDENT -
Młodzi lekarze częściej mają syndrom wypalenia zawodowego. Badania naukowe
bizDENT
-
Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca. Nowa najwyższa pensja minimalna to 8210 zł
bizDENT -
Studia stomatologiczne. Nawet 50 kandydatów na jedno miejsce. Na dniach rusza rekrutacja
eduDENT -
Będzie nowy zawód medyczny. Nabór na specjalizację do 31 maja
newsDENT -
Czarny włochaty język po terapii antybiotykiem. Na te leki trzeba uważać
techDENT -
Lekarka wygrała w sądzie z ZUS. Sprawa dotyczyła wypłaty dodatkowych pieniędzy
lexDENT -
Higienistka dentystyczna zarobi nawet 33 tys. zł miesięcznie. Gdzie tyle płacą?
bizDENT -
Dodatkowa opłata u dentysty na NFZ bezprawna. RPP zajął stanowisko
lexDENT -
Studenci medycyny będą mieli więcej praktyk. Zapowiedź Ministerstwa Zdrowia
eduDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Marki, mazowieckie -
asystent/ka stomatologiczna
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Iłowo-osada, mazowieckie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie
KURSY LAST MINUTE
-
MIKROCHIRURGICZNA RESEKCJA...
Gdańsk, pomorskie -
Konferencja dla lekarzy i techników...
Jachranka , mazowieckie -
Praktyczne aspekty implantacji -...
Warszawa, mazowieckie -
Zastosowanie i praktyczne zabiegi...
Warszawa, mazowieckie