PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Do dentysty tylko prywatnie

Autor: miro • Źródło: ms
24-08-2020, 08:02
Do dentysty tylko prywatnie Dentysta tylko prywatnie (foto: pixabay)
Większość szkockich dentystów wykonuje pracę prywatną, jak i w systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego NHS. Stomatolodzy są zmuszeni powiedzieć klientom, że ta pierwsza opcja jest jedynym sposobem uzyskania najbardziej odpowiedniej opieki.

Sheila Macintyre ze Scottish Dental Association, która prowadzi gabinet dentystyczny w Kilbarchan w Renfrewshire, powiedziała: nie wiem czy to celowe działanie rządu, czy niezamierzone konsekwencje podejmowanych decyzji przez rząd Szkocji, ale stomatologia w systemie NHS pozostaje w nieokreślonym paraliżu.

- Stworzono sytuację, w której pacjenci otrzymują potrzebne leczenie tylko wtedy, gdy stać ich na płacenie z własnej kieszeni.

- Ograniczenia, dotyczące leczenia stomatologicznego w dobie pandemii koronawirusa oznaczają, że nadal nie możemy przeprowadzać rutynowych procedur wyzwalających aerozole jeśli pracujemy dla NHS – uważa Sheila Macintyre.

- Nie możemy rozliczać wielu procedur, gdy pacjent chce leczyć się „na NHS”. Nadal nie realizujemy większości prac, które zazwyczaj wykonujemy: wypełnień, leczenia kanałowego, koron, skalingu. Wszystko to robimy jednak prywatnie. Nie ma powodu istnienia takiej dychotomii – uważa dentystka.

- Chcemy zapewnić opiekę wszystkim, niezależnie od ich możliwości finansowych – zapewnia Sheila Macintyre.

- W obecnym stanie rzeczy pacjenci są kierowani do sektora prywatnego. Dentyści również są zmuszani do pracy poza NHS. Jedną z głównych kwestii jest brak wytycznych dotyczących świadczenia usług w ramach NHS. Powiedziano nam, że nie będzie powrotu do starych metod leczenia, ale planów dotyczących przyszłej opieki dentystycznej w ramach NHS także nie ma  – uważa przedstawicielka Scottish Dental Association.

- Taka sytuacja sprawia, że bardzo trudno jest nam doradzić pacjentom, którzy zastanawiają się czy zapłacić za usługę prywatnie, czy zaczekać na leczenie w ramach NHS – dodała Sheila Macintyre.

Rząd Szkocji w połowie sierpnia dał dentystom NHS zielone światło na wznowienie pilnych procedur. Istnieją jednak różne wytyczne dotyczące środków ochrony indywidualnej dla pacjentów prywatnych i tych przyjmowanych na NHS, a także różne ograniczenia dotyczące poziomu wentylacji w gabinetach lekarskich.

Większość dentystów wykonuje zarówno pracę prywatną, jak i na NHS, a teraz są oni zmuszani powiedzieć klientom, że prywatna usługa jest jedynym sposobem uzyskania najbardziej odpowiedniej opieki stomatologicznej.

Macintyre dodała: rozumiemy, że w związku z Covid-19 należy podjąć dodatkowe środki ostrożności, ale potrzebujemy lepszej komunikacji i odpowiednich funduszy, aby praktyki dentystyczne mogły się dostosować do zmienionych warunków leczenia. Tymczasem od ponad pięciu miesięcy jesteśmy w zawieszeniu i nie jest to dobre dla pacjentów ani gabinetów stomatologicznych. Mamy poczucie, że szkocki rząd po prostu nie dba o stomatologię.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   NHS   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH