PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Do 1 proc. dentystów zakaża się SARS-CoV-2

en
16-10-2020, 08:12
Do 1 proc. dentystów zakaża się SARS-CoV-2 Podczas pandemii COVID-19 koronawirusem zakaził się niecały 1 proc. lekarzy dentystów (fot. pixabay)
Sposoby zapobiegania zakażeniom w gabinetach stomatologicznych dowodzą wysokiej skuteczności, skoro w badaniu przeprowadzonym wśród amerykańskich dentystów okazało się, że do tej pory podczas pandemii COVID-19 koronawirusem zakaził się niecały 1 proc. lekarzy dentystów.

W wyniku badania wykryto nieliczne przypadki zakażenia koronawirusem wśród amerykańskich dentystów, blisko 99 proc. raportowało wprowadzenie ściślejszych zasad kontroli zakażeń, które uniemożliwiają przenoszenie się patogenów. W większości były to proste zasady - bardziej szczegółowy wywiad prowadzony wśród pacjentów i częstsze dezynfekowanie wszystkich powierzchni. 

- Dentyści od zawsze stosowali procedury bezpieczeństwa, zatem te wyniki nie są niczym zaskakującym - stwierdził dr. Marcelo Araujo, Science & Research Institute oraz dyrektor naukowy American Dentists Association.

Amerykańska stomatologia przechodzi znaczne ożywienie po lockdownie z powodu pandemii, niemniej jednak wpływ  COVID-19 na sposób funkcjonowania dentystów jest nadal bardzo silny. Mimo że wielu pacjentów wróciło do leczenia u swoich lekarzy, jednak jest też część która czeka na pojawienie się na rynku szczepionki chroniącej przed COVID-19.

Obecnie ocenia się, że liczba pacjentów korzystających z leczenia stomatologicznego sięga  80-85 proc. stanu sprzed pandemii.

Niestety zwiększyła się bardzo liczba osób, które wskutek pandemii straciły pracę a wraz z nią opłacane przez pracodawcę ubezpieczenie stomatologiczne.

Badanie objęło 2,2 tys. prywatnych i finansowanych z publicznych funduszy praktyk stomatologicznych. W czerwcu 2020 r. rozesłano do nich ankietę, zawierającą pytania o objawy, testy i diagnozę COVID-19, respondenci byli także pytani o objawy, jeśli wystąpiły w okresie poprzedniego miesiąca, a także o funkcjonowanie podczas pracy i w czasie wolnym. 

Blisko 60 proc. respondentów stanowili mężczyźni, a co czwarta odpowiadająca na pytania osoba miała jakieś czynniki ryzyka podnoszące zagrożenie poważnym przebiegiem  COVID-19.

Około 0,9 proc. dentystów przechodziło COVID-19, podobne wyniki otrzymano w analogicznym badaniu prowadzonym na terenie Holandii (0,9 proc. dentystów) i w Chinach  (1,1 proc.), jak piszą autorzy pracy.

Oto lista aktywności, w jakie zaangażowani byli dentyści objęci sondażem: 

- świadczenie doraźnej pomocy stomatologicznej lub prowadzenie planowego leczenia
- wizyta u lekarza innej specjalności, lub towarzyszenie osobie podczas wizyty lekarskiej
- spotkania ze znajomym poza domem
- udział w towarzyskim spotkaniu liczącym 10 lub więcej osób
- udział w wydarzeniu skupiającym co najmniej 50 osób
- podróż Taxi lub transportem publicznym
- kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie lub z potwierdzonym COVID-19

- Poziom zakażeń koronawirusem wykazany badaniem potwierdza, że przestrzeganie rekomendowanych obecnie środków zapobiegania zakażeniom w gabinetach stomatologicznych skutecznie redukuje ryzyko infekcji w trakcie świadczenia świadczeń stomatologicznych. To aktywność nie związana z pracą stanowi największe zagrożenie dla lekarzy dentystów w dobie pandemii, podsumowują badacze.

Więcej: Journal of the American Dental Association

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH