• Młodzi Polacy stają się coraz bardziej otwarci na profilaktykę i różnego rodzaju zabiegi poprawiające wygląd zębów - wynika z raportu Medicover Stomatologia
  • 53 proc. osób pomiędzy 18. a 40. r.ż. z chęcią poddałoby się leczeniu ortodontycznemu. W grupie 18–24 lata ten odsetek jest nawet większy
  • Co trzeci Polak poniżej 40 lat korzysta z różnych metod wybielania zębów. W grupie 18–25 lat w ten sposób o biel zębów dba 29 proc. a w grupie 25–40 lat aż 38 proc.
  • Wśród milenialsów i pokolenia Z rośnie zadowolenie z wyglądu swojego uśmiechu. Pozytywnie ocenia go już 58 proc. badanych

Młode pokolenie Polaków dba o zęby. Raport Medicover  

Młodzi Polacy bardziej dbają o zęby? Medicover Stomatologia publikuje Raport Uśmiechu 2023!

Za kilka lat Polacy będą się szerzej i zdrowiej uśmiechać? Wszystko leży w rękach milenialsów i pokolenia Z. Jak pokazuje opublikowany właśnie raport Medicover Stomatologia, w podejściu do leczenia stomatologicznego wiele się zmienia, a młodzi Polacy stają się coraz bardziej otwarci na profilaktykę i różnego rodzaju zabiegi poprawiające wygląd zębów.

Milenialsi i zetki nie omijają dentysty

Młodzi Polacy chcą mieć zdrowe i równe zęby. Coraz częściej sięgają po leczenie, które ma im to zapewnić. Wśród osób przed czterdziestką rośnie popularność zarówno zabiegów korygujących uśmiech, jak – co napawa dentystów optymizmem – profilaktyki. Przodują w tym osoby mające mniej niż 24 lata.

Takie między innymi wnioski płyną z opublikowanego właśnie przez Medicover Stomatologia „Raportu Uśmiechu 2023. Milenialsi i zetki u dentysty”.

Największa w Polsce sieć dentystyczna wspólnie z pracownią ARC Rynek i Opinia przyjrzała się w nim młodszemu pokoleniu dorosłych pacjentów. To pierwsza tego typu publikacja lidera polskiego rynku stomatologicznego.

– W grupie młodych dorosłych Polaków obserwujemy coraz większą otwartość na zabiegi i leczenie, dzięki którym można zmienić estetykę zębów. Dla przykładu: już 53 proc. osób będących między 18. a 40. r.ż. z chęcią poddałoby się leczeniu ortodontycznemu, które poprawiłoby wygląd uśmiechu. W grupie 18–24 lata ten odsetek jest nawet większy – mówi Marta Halska, dyrektor marketingu i komunikacji Medicover Stomatologia.

Rośnie kultura dbania o zęby 

 – A to tylko wierzchołek coraz bardziej zauważalnego trendu, jaki obserwuje się we współczesnej stomatologii. Napędza go zdecydowanie większa niż przed laty kultura dbania o zęby, dostępność leczenia zapewniającego metamorfozę uśmiechu, ale także, co istotne, jego normalizacja. Nie bez znaczenia jest także wpływ internetu, social mediów, które wyeksponowały i upowszechniły zabiegi korygujące zęby - dodała Marta Halska.

Co konkretnie sprawia, że młodzi dorośli tak chętnie poddają się leczeniu korygującemu zęby? Jak czytamy w „Raporcie Uśmiechu 2023. Milenialsi i zetki u dentysty” aż 79 proc. Polaków, którzy nie przekroczyli jeszcze czterdziestki, uznaje dziś uśmiech za najważniejszą cechę decydującą o atrakcyjności fizycznej, ale i o samoocenie. Zęby dystansują m.in. rysy twarzy, fryzurę, a nawet modne ubranie.

Zdrowy i ładny uśmiech inwestycją w siebie

Za decyzją o leczeniu stoją też konkretne motywy – zawodowe i uczuciowe. Aż 54 proc. osób między 18. a 40. r.ż. jest zdania, że dobrze wyglądający uśmiech ułatwia osiągnięcie sukcesu w pracy i jest dobrą inwestycją w siebie.

W grupie osób między 25. a 40. r.ż. to zdanie podziela aż 59 proc. badanych. 71 proc. osób z pokoleń milenialsów i Z jest zdania, że ładne zęby mają wpływ na życie uczuciowe .

 Duży wpływ na milenialsów i zetki – pokolenia oswojone z digitalizacją życia – mają też social media. Jak czytamy w badaniach, aż 72 proc. Polaków mających mniej niż 40 lat publikuje dziś swój wizerunek w social mediach, co przyczynia się m.in. do większego dbania o wygląd, w tym o wygląd zębów.

Do zmian motywują też twórcy internetowi, którzy w ostatnich latach często pokazywali efekty swojego leczenia. Nawet połowa ankietowanych zauważyła, że influencerzy często noszą aparaty ortodontyczne, a nawet dla 40 proc. są oni inspiracją do zmiany uśmiechu.

Popularne sposoby wybielania zębów  

Jak ewoluowało postrzeganie zabiegów, widać też w praktyce. Już co trzeci Polak poniżej 40 lat korzysta z różnych metod wybielania zębów. W grupie 18–25 lat w ten sposób o biel zębów dba 29 proc. a w grupie 25–40 lat aż 38 proc.

Wśród metod wciąż dominują pasty, ale już co trzecia osoba z grupy wybielających zęby wskazuje, że robi to u dentysty w profesjonalny sposób. Rośnie także otwartość na leczenie ortodontyczne.

Moda na aparaty ortodontyczne

W samej tylko grupie 18–24 lata aż 62 proc. ankietowanych z chęcią założyłoby aparat ortodontyczny. Co więcej, aż 60 proc. Polaków przed czterdziestką postrzega aparaty ortodontyczne jako coś modnego. Z rozwiązania tego korzysta co dziesiąty ankietowany. W najbliższych planach leczenie ortodontyczne ma natomiast 40 proc. badanych.

 – Leczenie, które kiedyś było dla wielu osób przyczyną wstydu i kompleksów, obecnie staje się czymś oczywistym i pożądanym. Spora w tym zasługa widoczności takiego leczenia m.in. wśród celebrytów, ale także pojawienia się nowych, bardziej dyskretnych rozwiązań, w tym aparatów nakładkowych, które zrewolucjonizowały ortodoncję. Świadoma ich istnienia jest już ponad połowa ankietowanych w naszym raporcie – mówi lek. dent. Magdalena Michałkowska z Medicover Stomatologia przy ul. Prostej w Warszawie.

 

Profilaktyka coraz ważniejsza

Zdecydowanie lepsze podejście młodych Polaków widać także w przypadku higieny i profilaktyki. Polacy przed czterdziestką częściej chodzą do dentysty niż ich rodzice.

Co czwarty ankietowany robi to raz na pół roku. Tyle samo – raz na rok. 69 proc. deklaruje natomiast, że ich doświadczenia związane z wizytą u dentysty są przyjemne i wolne od traum. Dbanie o zęby sprawia, że wśród milenialsów i pokolenia Z rośnie zadowolenie z wyglądu swojego uśmiechu. Pozytywnie ocenia go już 58 proc. badanych.

Dobre rokowania na przyszłość

– Zjawisko, które obserwujemy w raporcie Medicover Stomatologia, jest dobrą prognozą. Widzimy w nim wyraźnie, że wśród młodych Polaków, a szczególnie w grupie poniżej 24. roku życia, rośnie świadomość tego, jak ważny dla zdrowia całego organizmu jest zdrowy uśmiech. Ponadto coraz więcej osób zauważa, że zadbane zęby pełnią także ważną rolę w samoocenie i relacjach międzyludzkich. To daje nam nadzieję na to, że na przestrzeni kilku najbliższych lat znacząco poprawi się kondycja zdrowia uśmiechów Polaków – mówi lek. dent. Magdalena Michałkowska.

 Raport, który właśnie trafił na rynek, składa się z 4 segmentów: „Ja i otoczenie”, „Ja i social media”, „Ja i dentysta” oraz „Rozwiązania ortodontyczne”.

Poza wpływem social mediów na stomatologię Medicover Stomatologia przygląda się w raporcie także wpływowi pandemii na leczenie, samoocenie młodych Polaków oraz profilaktyce w grupie 18–40 lat.

Badaniem, realizowanym przez ARC Rynek i Opinia, objęto 1000 osób w wieku od 18 do 40 lat.