PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dlaczego NFZ odwołuje konkursy stomatologiczne

Autor: miro • Źródło: ms
10-09-2021, 08:39
Dlaczego NFZ odwołuje konkursy stomatologiczne Odwoływane przez NFZ konkursy stomatologiczne są coraz częstszą praktyką (fot. Unsplash)
Ostatnio NFZ OW w Poznaniu odwołał 18 konkursów na leczenie stomatologiczne. To coraz częstsza praktyka, a powód jest taki, że chętnych do walki o kontrakty ubywa z każdym miesiącem.
  • Liczba podpisywanych przez NFZ umów w 2021 r. w stosunku do 2010 r. spadła o 35,9 proc. 
  • Większe podmioty realizują większe umowy, ale konsolidacja rynku nie wyjaśnia regresu w liczbie podpisywanych umów. 
  • Przyczyną odwołanych przez NFZ konkursów stomatologicznych jest po prostu brak chętnych do ich podpisywania, bo wycena świadczeń jest zdecydowanie za niska. 

O odwołaniu przez NFZ OW w Poznaniu 18 konkursów na leczenie stomatologiczne informowaliśmy już.

Andrzej Cisło wiceprezes NRL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL tak skomentował tę sytuację: Może czas na ogłoszenie nowych konkursów z inną ceną oczekiwaną. Co z prawami pacjentów? Podobnie jest w innych województwach.

Coraz mniejsza liczba umów na leczenie stomatologiczne

Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc spada liczba umów jakie NFZ realizuje w obszarze świadczeń stomatologicznych. Praktycznie nie ma tygodnia, w którym nie byłyby rozwiązywane umowy kontraktowe z właścicielami gabinetów stomatologicznych. Fakt - to naturalny obraz rynku, z tym że w stomatologii proces ten jest wyjątkowo nasilony.

Twarde dane wskazują, że przy mniej więcej stałej kwocie, przeznaczonej na leczenie stomatologiczne w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, coraz mniej jest podpisywanych przez NFZ umów, równocześnie maleje liczba podmiotów, z którymi zawierane są te umowy.

Konsolidacja rynku nie tłumaczy mniejszej liczby kontraktów stomatologicznych

Z matematycznego punktu widzenia powinny rosnąć jednostkowe wartości podpisywanych kontraktów. Większe podmioty realizują większe umowy. Ten stały trend pokazuje, że konsolidacja rynku jest trwałym procesem, od którego nie ma odwrotu.

Pytanie na ile bardzo wyraźny trend jest efektem rezygnowania przez świadczeniodawców ze współpracy z publicznym płatnikiem, z uwagi na zbyt trudne warunki finansowe i organizacyjne współpracy. Taki obraz widoczny jest najwyraźniej w przypadku doraźnej pomocy stomatologicznej. Podmioty, realizujące ten zakres usług, wykruszają się jeden za drugim, pozostawiając po sobie białe plamy na mapie stomatologicznych świadczeń.

NFZ może oczywiście wskazywać, że globalna wartość umów nie spada, a zatem nie może być mowy o zapaści w świadczeniach stomatologicznych, z tym, że ich struktura podlega silnej agregacji, a to absolutnie nie sprzyja dostępowi do lekarza dentysty głównie poza dużymi aglomeracjami i głównie w niektórych rodzajach świadczeń.

Liczba podpisywanych umów stomatologicznych mniejsza o 1/3 

Sytuacja jest taka, że liczba podpisywanych przez NFZ umów w 2021 r. w stosunku do 2010 r. spadła o 35,9 proc. W tym samym czasie liczba świadczeniodawców  zmniejszyła się o 35,2 proc. W krótszej perspektywie (2021 r. do 2020 r. ) liczba umów i liczba świadczeniodawców spadła o 7,6 proc. Taki sam trend dotyczy okresu 2021 – 2019: spadek liczby umów o 15,2 proc. i świadczeniodawców o 11,5 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH