PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dlaczego dentystka jest kandydatką medyków na członka komisji ds. pedofilii?

Autor: miro • Źródło: ms
22-06-2020, 10:28
Dlaczego dentystka jest kandydatką medyków na członka komisji ds. pedofilii? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Wystawienie przez NRL na członka komisji ds. pedofilii kandydatury prof. Teresy Barbary Matthews-Brzozowskiej, kierownika Katedry i Kliniki Ortopedii Szczękowej i Ortodoncji Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – wzbudziło kontrowersje.

Jak informowaliśmy, prezydium NRL, na wniosek Naczelnego Rzecznika NIL, zgłosiło kandydaturę lekarza dentysty, prof.dr Teresy Matthews-Brzozowskiej na członkinię Państwowej Komisji ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.

Dorobek naukowy prof. Teresy Barbary Matthews-Brzozowskiej nie budzi zastrzeżeń. Posiada ona specjalizację ze stomatologii ogólnej, zachowawczej, z ortodoncji. Jest autorką ponad 500 pozycji naukowych.Odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi i Złotej Odznaki Honorowej "Academia Medica Wratislaviensis", Srebrnej Odznaki Honorowej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Ustawa o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 weszła w życie 26 września 2019 r. Pierwszy raport powinien być opracowany w ciągu roku od tej daty. 

Pytany przez Gazetę Prawną prof. Lew Starowicz stwierdził, że badał kilkadziesiąt pedofilów i z tego co pamięta wszyscy mieli dobre uzębienie. Z całą pewnością nie da się rozpoznać osoby o takich skłonnościach po cechach charakterystycznych zgryzu – zażartował. W rozmowie z Dziennikiem seksuolog stwierdził, że grono ekspertów, wśród których Naczelna Izba Lekarska mogła szukać kandydatów naprawdę nie jest małe. - Przecież mamy 220 seksuologów, z czego 180 z nich jest psychoseksulogami. Mamy osoby, które są biegłymi sądowymi… Dziwię się też, że sama pani profesor się zgodziła - ocenił prof. Lew Starowicz.

- Kadencja członka komisji trwa 7 lat, w trakcie których osoba w niej zasiadająca nie może czynnie wykonywać zawodu lekarza. Tymczasem przerwa dłuższa niż 5 lat w czynnym wykonywaniu zawodu lekarza powoduje, że taka osoba po zakończeniu kadencji, musiałaby przechodzić dodatkowe kursy doszkalające, by móc powrócić do czynnego uprawnia zawodu - tłumaczy sytuację Rafał Hołubicki, rzecznik prasowy NIL. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL  

POLECAMY W SERWISACH