Diagnoza Społeczna: maleje liczba gospodarstw, które rezygnują z leczenia zębów i wykonania protez

Według tegorocznego badania Diagnoza Społeczna - warunki i jakość życia Polaków*, w 2007 roku z wykonania protez z powodów finansowych zrezygnowało 9,4 proc. gospodarstw domowych. W 2011 roku liczba ta wyniosła 6,5 proc. a w 2013 r. - 5,7 proc.
Najczęściej z leczenia zębów i wykonania protez rezygnują członkowie gospodarstw utrzymujących się z niezarobkowych źródeł - odpowiednio 53,4 i 51,6 proc. Tradycyjnie problemy ze sfinansowaniem leczenia stomatologicznego lub protetycznego mają także renciści. Najrzadziej taką decyzję podejmują osoby pracujące na własny rachunek. Niewielkie różnice odnotowano w przypadku rezygnacji z leczenia i protez w przypadku rolników (21,8 proc. i 23,4 proc.) a emerytów (20,5 proc. i 21,4 proc.).
Jeżeli chodzi o typ gospodarstwa domowego, z leczenia zębów i protez najczęściej rezygnują (z przyczyn finansowych) rodziny niepełne 33,3 proc. i 32,8 proc.
Z wymienionych usług najczęściej rezygnują mieszkańcy wsi (odpowiednio 26,4 proc. i 29,6 proc.) i województwa warmińsko-mazurskiego (35,2 proc. 40,0 proc.). Najlepiej pod tym względem wypadają mieszkańcy Opolszczyzny (11,9 proc. i 6,8 proc.).
Diagnoza Społeczna a dane europejskie
Dane zaprezentowane w badaniu przeprowadzonym pod przewodnictwem prof. Janusza Czapińskiego mocno różnią się od zestawień europejskich. Według analiz sygnowanych przez UE od kilku lat odsetek Polaków, którzy deklarują, że nie mogą skorzystać z opieki stomatologicznej, bo ich po prostu na to nie stać, jest zbliżony do średniej w UE. Do poziomu tegp zbliżyliśmy się w 2008 r. i od tego czasu obie krzywe niemal się pokrywają z tym, że Polacy oscylują nieco powyżej 5 proc. , a średnia unijna nieco poniżej 5 proc. Wynika to z analizy European Community Health Indicators (ECHI) - Disease-specific mortality.
Od trzech latach wskaźnik ten dla Polski nieco się zwiększa z 5,1 proc. w 2008 r., w 2009 r. i w 2010 r., do 5,3 proc. w 2011 r. i 5,5 proc. w 2012 r. Średnia unijna w 2008 r. 4,7 proc., w 2009 r. i w 2010 r. oraz w 2011 4,8 proc. i w 2012 r. 4,9 proc.
Nieco inna statystyka przedstawiona została przez Eurostat. W 2005 r. aż 15,6 proc. Polaków na pytanie o notoryczną absencję u lekarza dentysty odpowiadało - brak pieniędzy, w 2006 r. odsetek ten spadł do 12,8 proc., w 2007 r. - do 10,8 proc. W kolejnych latach tendencja zniżkowa utrzymywała się, aż do poziomu 6,4 proc. w 2008 oraz w 2009 r. Niestety w kolejnych latach statystyki znowu zaczęły rosnąć, tym razem do 7,6 proc. w 2012 r.
Kto płaci za lekarza z własnej kieszeni
Według Diagnozy Społecznej najczęściej w ciągu ostatniego roku z placówek służby zdrowia, w których należało płacić z własnej kieszeni, a więc w dużej mierze z leczenia stomatologicznego, korzystały gospodarstwa domowe najzamożniejsze, tj. pracujących na własny rachunek (ponadto 70 proc. gospodarstw z tej grupy), małżeństw z 1 lub 2 dzieci (ponad 60 proc. gospodarstw z tych grup) oraz zamieszkujących największe miasta (prawie 60 proc.).
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
-
Konsultanci krajowi w stomatologii. W czym mogą pomóc?
newsDENT -
Pacjentka chciała 100 tys. zł za nieudane leczenie protetyczne. Ile przyznał jej sąd?
lexDENT -
Co się stanie gdy koronawirus napotka na wirus małpiej ospy
techDENT -
Senior u dentysty. Tych problemów można uniknąć
techDENT -
Pacjent nie przychodzi na wizytę. Jak ograniczyć zjawisko
bizDENT -
Pacjentka połknęła klucz u dentysty. Szybka akcja ratunkowa
lifeDENT -
Zaświadczenia unijne dla lekarzy. Potrzebne wzorce
lexDENT -
Najlepiej płatne zawody w Niemczech. Jak wycenione profesje medyczne?
bizDENT
-
Białe plomby na NFZ dla wszystkich. Co jeszcze za darmo u dentysty?
newsDENT -
Minister Niedzielski o leczeniu zębów na NFZ. Tłumaczy, dlaczego NFZ płaci tak mało
newsDENT -
Białe plomby na NFZ na wszystkie zęby. Ministerstwo Zdrowia i NFZ skreślają amalgamat
newsDENT -
Mężczyzna zmarł po wizycie u dentysty. Trwa ustalanie przyczyn
newsDENT -
Lekarz odmawia przyjęcia pacjenta z bólem zęba. To niedopuszczalne
lexDENT -
Nieudane leczenie ortodontyczne. Pozew o 30 tys. zł. Sąd ocenia winę ortodontki
lexDENT -
Minimalne wynagrodzenia: higienistki dentystycznej i asystentki stomatologicznej. Tak mają być liczone
lexDENT -
Czy dentysta na NFZ może pobierać opłaty? Stanowisko Funduszu nie pozostawia wątpliwości
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wodzisław Śląski, śląskie -
lekarz dentysta
Rybnik, śląskie -
lekarz dentysta
Bielsko-Biała, śląskie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie