
- Z sondaży wynika, że płeć nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o skuteczność profilaktyki stomatologicznej.
- Pacjenci chodzą chętniej na wizyty kontrolne do dentystek niż do dentystów.
- Pacjenci utrzymują lepszy poziom higieny jamy ustnej, jeśli korzystają z opieki kobiety stomatologa.
- Dentyści chętniej prowadzą inwazyjne leczenie wczesnych stadiów próchnicy niż dentystki.

Czytaj więcej
CEDE 2019: Fakty i mity na temat leczenia próchnicyPłeć lekarza wpływa na to, jak pacjent przestrzega zaleceń
Zachowania zdrowotne pacjentów gabinetów stomatologicznych różną się w zależności od płci lekarza dentysty. To wnioski z badania prowadzonego w 2017 r., w Japonii na grupie 354 osób (średnia wieku 54 lata; 145 mężczyzn i 209 kobiet).
Sprawdzano związek między płcią lekarza dentysty a:
- systematycznością wizyt kontrolnych,
- skutecznością czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.
Okazało się, że osoby, które były pod opieką dentystki częściej niż te, które leczył dentysta chodziły na wizyty kontrolne i chętniej stosowały zabiegi profilaktyczne na przykład używały szczoteczek międzyzębowych czy nici stomatologicznej.
- Odkrycia te sugerują, że płeć dentysty ma ważne konsekwencje kliniczne dla zachowania zdrowia jamy ustnej pacjentów - podsumowują autorzy pracy opublikowanej w Journal of Oral Science.
Natomiast inne badanie - także przeprowadzone w Japonii - ujawniło, że mężczyźni stomatolodzy wczesne zmiany próchnicowe częściej leczą inwazyjnie, natomiast dentystki chętniej wybierają terapie profilaktyczne dla podobnie zaawansowanych zmian.

Czytaj więcej
Stomatologia nie dla kobiet?Mężczyźni chętniej leczą inwazyjnie
Takie same wnioski płyną z sondażu analizującego te kwestie w Stanach Zjednoczonych (wyniki ukazały się w Journal of American Dental Association).
Ankietowano dentystów ogólnych, należących do organizacji Dental Practice-Based Research Network. Kwestionariusz zawierał pytania dotyczące:
- gabinetów stomatologicznych (system pracy, doświadczenie dentysty),
- pacjentów,
- profilaktyki,
- oceny próchnicy,
- metod leczenia próchnicy.
Okazało się, że dentystki zalecały stosowanie produktów z fluorem w domu znacznie większej liczbie dzieci i młodzieży niż ich koledzy po fachu. Z ankiety wynika, że dentyści preferowali stosowanie u pacjentów pediatrycznych zabiegów fluoryzacyjnych w gabinecie.
Ponadto lekarki częściej decydowały się na terapię profilaktyczną we wcześniejszych stadiach zmian próchnicowych.
Natomiast w duńskim badaniu (publikowanym w Clinical and Experimental Dental Research), w którym sprawdzano świadomość, wiedzę i sposoby leczenia erozyjnego ścierania zębów, okazało się, że mężczyźni stomatolodzy dwa razy częściej niż dentystki proponowali pacjentom, cierpiącym z powodu erozji górnych zębów przednich - korony protetyczne lub licówki.
Komentarze