PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentystka na froncie walki z dentofobią dzieci

Autor: nieck • Źródło: kan
30-06-2020, 07:34
Dentystka na froncie walki z dentofobią dzieci Zaangażowanie dr n. med. Anna Maria Oleksiejuk w walkę z dentofobią zostało docenione (fot. pixabay)
Dr n. med. Anna Maria Oleksiejuk, specjalistka stomatologii dziecięcej, napisała rozprawę doktorską o efektywności stomatologicznych programów edukacyjnych dla przedszkolaków. Bardzo wiele czasu poświęca na zmianę w postrzeganiu dentysty przez dzieci.

Dr n. med. Anna Maria Oleksiejuk pracuje w Regionalnym Centrum Stomatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu, prowadzi gabinet AMO-DENT, jest wojewódzkim konsultantem stomatologii dziecięcej. Poza tym że leczy dzieci, jest także autorką wielu publikacji naukowych i serii książeczek dla  małych dzieci o tematyce stomatologicznej, podręcznika dla nauczycieli, przedstawień teatralnych, prowadzi działalność charytatywną.

Jak przyznaje w rozmowie z Tygodnikiem Toruńskim w trakcie przygotowywania się do pisania pracy doktorskiej miała wiele spotkań z nauczycielami wychowania przedszkolnego. A z tych rozmów powstał pomysł, który zaowocował powstaniem swoistego podręcznika „Zdrowym być – materiały pomocnicze w edukacji zdrowotnej i stomatologicznej dla nauczycieli przedszkolnych wraz ze zbiorem ilustracji literackich”. To zbiór wiarygodnych, sprawdzonych informacji dotyczących zdrowia jamy ustnej i tematów pokrewnych, z których nauczyciele mogą korzystać w trakcie przygotowywania zajęć o zdrowiu, zawartych w podstawie programowej. 

Dr Oleksiejuk prowadzi szeroko zakrojoną działalność profilaktyczną -  tworzy bajki dla dzieci, bo jest przekonana, że dzięki takiej formie może dotrzeć do większej liczby małych pacjentów i nauczyć ich zasad profilaktyki oraz higieny jamy ustnej. W taki sposób, oczywiście poza tradycyjnym leczeniem, walczy z wciąż panoszącą się w społeczeństwie próchnicą. Napisała  też tekst jednego przedstawienia – „Przygody Ząbka” - które wraz z grupą aktorów-amatorów i przy wsparciu profesjonalistów z Teatru Horzycy wystawilała kilkakrotnie dla dzieci hospitalizowanych w Szpitalu Specjalistycznym dla Dzieci i Dorosłych w Toruniu. 

W przebraniach Elfów, Śnieżynek, Reniferów i Świętego Mikołaja, wędruje po wybranych oddziałach z workami pełnymi prezentów, szczoteczkami i pastami do zębów. 

Dentystka ubolewa, że nie ma czasu na realizację wszystkich swoich pomysłów. Ale wśród tych zrealizowanych jest na przykład niezwykły kalendarz na rok 2020. Prace nad nim trwały prawie cały zeszły rok. 

Kiedyś usłyszała o sobie, że jest jak człowiek-orkiestra i jak przyznaje nie lubi bezczynności,  a wszystkie swoje pasje łączy ze stomatologią. 

Zaangażowanie w walkę ze strachem przed dentystą dr Oleksiejuk zostało docenione: przyznano jej II miejsce w Plebiscycie „Nowości” - Złoty Stetoskop 2017, nagrodę marszałka w roku 2019 za leczenie stomatofobii wśród dzieci, oraz nominowano ją do tytułu Osobowość Roku 2019 „Gazety Pomorskiej”. 

Więcej: nowosci.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentofobia   leczenie dzieci  

POLECAMY W SERWISACH