PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Dentysta zmusza Google do przekazania danych oceniającego

Autor: miro • Źródło: ms
17-02-2020, 07:47
Dentysta zmusza Google do przekazania danych oceniającego Walka z opiniami pacjentów w sieci (foto: pixabay)
Firma Google powinna ujawnić dane identyfikujące osoby, która napisała negatywną recenzję pod profilem biznesowym praktyki stomatologicznej.

Dentysta Matthew Kabbabe praktykuje w Melbourne. Promował w sieci wybielanie zębów. Okazało się, że jeden z internautów, kryjący się pod nickiem CBsm 23 zamiesił krótka recenzję „Stay away”.

Dentysta uważa, że taka opinia godziła w jego dobre imię i narażała go na straty. Jednak administrator systemu nie zgodził się na przekazanie danych internauty. Z taką decyzją nie pogodził się Matthew Kabbabe i sprawę skierował do sądu.  Ten wyrokował, że Google powinno "wydać" dentyście dane, obejmujące: imię i nazwisko piszącego, numer telefonu, dane lokalizacyjne dotyczące urządzenia, z jakiego napisano recenzję (adres IP tego urządzenia).

Sędzia Bernard Murphy uznał, że dentysta ma rację w kwestii narażenia na szkodę jego działalności przez opublikowanie recenzji. Uznał, że firma Google miała kontrolę nad tą publikacją i powinno pomóc w identyfikacji osoby piszącej.

Prawnicy lekarza uważają, że to precedensowy wyrok w Australii. Jest zwycięstwem małego biznesu nad argumentami Google. Informatyczny gigant odmawiał dentyście dostępu do danych. Odmówiło też usunięcia recenzji ze swoich serwerów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
opinie o dentystach   dane osobowe   Google   RODO  

POLECAMY W SERWISACH