• Rozpoznanie cukrzycy typu 2 może być trudne, ponieważ we wczesnych stadiach choroby objawy zazwyczaj nie są oczywiste, a mogą nie występować wcale
  • Okuliści od dłuższego już czasu kierują ludzi do lekarzy rodzinnych, jeśli zauważą objawy cukrzycy typu 2
  • University of Birmingham, we współpracy z National Institute for Health and Care Research (NIHR) oraz Diabetes UK, współfinansował badania mające na celu określenie, w jakim stopniu informacje od dentystów mogą pomóc w zdiagnozowaniu osób z cukrzycą typu 2 lub zagrożonych tą chorobą
  • Powstał zbiór zasad, dzięki którym w prosty sposób dentyści mogą wskazać pacjentów zagrożonych cukrzycą typu 2 

Cukrzyca a ryzyko chorób dziąseł i próchnicy 

Osoby żyjące z cukrzycą są z reguły bardziej narażone na choroby dziąseł i próchnicę - to dla lekarzy oczywiste. Dla pacjentów - mniej.

Rozpoznanie cukrzycy typu 2 może być trudne, ponieważ we wczesnych stadiach choroby objawy zazwyczaj nie są oczywiste, a mogą nie występować wcale. Ludzie mają tendencję do chodzenia do lekarza tylko wtedy, gdy źle się czują. Niektóre osoby mogą żyć z cukrzycą typu 2 nawet przez 10 lat, zanim zostaną zdiagnozowane.

Tymczasem większość osób chodzi do  dentysty regularnie, bez względu na to, czy czują się dobrze, czy nie. Stomatolodzy zatem mają szansę na wczesną diagnozę problemów stomatologicznych związanych z cukrzycą typu 2. W ten sposób osoby zagrożone cukrzycą mogą w pierwszym stadium choroby być skierowane na kontrolę do lekarza rodzinnego.

Program badań przesiewowych z udziałem dentystów

University of Birmingham, we współpracy z National Institute for Health and Care Research (NIHR) oraz Diabetes UK, współfinansował badania mające na celu określenie, w jakim stopniu  informacje od dentystów mogą pomóc w zdiagnozowaniu osób z cukrzycą typu 2 lub zagrożonych tą chorobą.

Badaniami tymi kierowała dr Zehra Yonel z University of Birmingham. Analizowała jakie dane w zakresie zdrowia jamy ustnej są dostępne i jak można je powiązać z objawami cukrzycy typu 2.

Dr Zehra Yonel ustalała zasady wykorzystywania informacji dentystycznych w oparciu o wywiady i grupy fokusowe, oceniała co pacjenci udający się dentysty, i z drugiej strony stomatolodzy oraz lekarze pierwszego kontaktu sądzą o wykorzystywaniu informacji dentystycznych.

Warto przypomnieć, że okuliści od dłuższego już czasu kierują ludzi do lekarzy rodzinnych jeśli zauważą objawy cukrzycy typu 2. Dentyści powinni postępować podobnie, może to być kolejny sposób na szybsze zdiagnozowanie osób z cukrzycą typu 2. To ważne, bo wcześniejsza diagnoza daje pacjentom większą szansę na remisję cukrzycy typu 2. 

- Chciałabym podziękować Diabetes UK i NIHR za wsparcie w finansowaniu tego ważnego badania naukowego. W ramach tego programu opracowaliśmy i zweryfikowaliśmy skuteczny algorytm, którym jest Diabetes UK Know Your Risk. Ważne, aby pacjenci mieli świadomość, że zawsze uzyskają wsparcie ze strony zespołu ds. higieny jamy ustnej – dopowiedziała dr Zehra Yonel.

Ok. 850 tys. osób w Wielkiej Brytanii żyje z cukrzycą typu 2, nie wiedząc o tym, a kolejne 13,6 mln jest zagrożonych jej rozwojem.