PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta wskaże molestowane dziecko?

28-03-2013, 05:19
Dentysta pomoże wykryć przemoc wśród dzieci? (fot. sxc.hu)
Dentysta pomoże wykryć przemoc wśród dzieci? (fot. sxc.hu)
Lekarze dentyści nie mają świadomości jak wiele mogą zrobić aby zapobiec seksualnemu wykorzystywaniu nieletnich uważa Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. A zrobić mogą faktycznie dużo. Policyjne statystyki wskazują, że przestępstw związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci popełnianych jest około 1500 każdego roku. Naukowcy przekonują, że  co siódme dziecko, które pada ofiarą jednej z form przemocy seksualnej przed ukończeniem piętnastego roku życia.

W ciągu ostatnich lat najwięcej przypadków przemocy seksualnej wobec dzieci odnotowano w 2004 r. aż 1904. Przez pierwsze 6 miesięcy 2012 roku, stwierdzono ich 683. - W Polsce świadomość możliwości wykrywania przez lekarzy dentystów przypadków przemocy, molestowania i zaniedbań względem dzieci jest znikoma choć to właśnie oni mogą zrobić najwięcej uważa Marek Michalak. Rzecznik Praw Dziecka chce, aby dentyści w Polsce byli szczególnie wyczuleni na problemy molestowanych dzieci i aby nauczyli się rozpoznawać ten problem.

W jego opinii to dentyści  mogą najlepiej obserwować pacjenta podczas rutynowych kontroli jamy ustnej. Dentysta posiada bardzo dobrą pozycję do wizualnej oceny siedzącego na fotelu pacjenta, jego twarzy, szyi oraz odsłoniętych części ciała. Gdy zauważy jakieś nietypowe objawy w jamie ustnej może obserwację przenieść na szyję, gardło lub twarz, w poszukiwaniu innych objawów, które mogłyby potwierdzić podejrzenia przemocy. Co ważne, sam stan jamy ustnej jest też różny i zależny od rodzaju wykorzystywania, co czyni rolę dentysty w wykrywaniu przypadków przemocy i molestowania tak ważną i wyjątkową.

Główny apel do stomatologów Marek Michalak zamierza przekazać w trakcie międzynarodowej konferencji Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystywania seksualnego". Odbędzie się on 6 kwietnia br. w ramach Kongresu z okazji XV-lecia Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii.

O tym, jak wielką rolę mają do odegrania dentyści w wykrywaniu przypadków przemocy i molestowania seksualnego u dzieci opowiedzą eksperci z krajów skandynawskich, które mogą być wzorem funkcjonowania systemu rozpoznawania przypadków przemocy w gabinetach lekarskich. Podczas konferencji prelegentami będą: prof. Goran Dahllof i prof. Therese Kvist ze Szwecji oraz Anne Ronneberg z Norwegii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   dentysta   Marek Michalak   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH