• W dobie wszechobecnego internetu pacjenci krytykujący metody leczenia stają się coraz większym problemem.
  • Rodzice małych dzieci, które wymagają leczenia stomatologicznego lub profilaktyki, nie zgadzają się na robienie wypełnień czy stosowanie preparatów z fluorem.
  • Kluczem do zmiany ich postawy jest budowanie zaufania do dentysty, zatem dobra komunikacja jest także bardzo ważna w relacji lekarz - pacjent.

Problem można rozwiązać, gdy komunikacja z pacjentem jest odpowiednia, twierdzi amerykański dentysta dziecięcy dr Greg Psaltis prowadzący własną praktykę w miejscowości Olympia, w stanie Waszyngton.

Z własnego doświadczenia (a leczy dzieci od 34 lat) wielokrotnie musiał radzić sobie z rodzicami małych pacjentów, którzy kwestionują proponowane przez niego metody leczenia, protestują przeciwko robieniu zdjęć rtg, nie zgadzają się na stosowanie preparatów z fluorem.  Bezkrytyczna wiara w wiadomości znajdowane w internecie może być bardzo niszcząca, mówił dr Psaltis, na konferencji Chicago Dental Society Midwinter Meeting.

Trudna, o ile nie beznadziejna walka z mitami

- Obecnie poziom braku zaufania do pracowników medycznych jest chyba najwyższy w historii. Może w takim stopniu nie dotyka to  dentystów jak lekarzy innych specjalności,  ale zdobycie wiarygodności i autorytetu, jakim kiedyś cieszyli się lekarze, właściwie dla każdego z nas stało się bardzo trudnym wyzwaniem, podkreślał.

Wystarczy przytoczyć proste dane - w 1998 r. z wyszukiwarki Google'a korzystano 10 tys. razy w ciągu dnia, zaś do  2019 r., liczba tych aktywności wzrosła do... 63 tys. na sekundę.

Ponadto pandemia ujawniła przepaść dzielącą tych, którzy ufają  zaleceniom naukowców i pracowników opieki zdrowotnej i tych, którzy je podważają. Wręcz nasiliły się kampanie dezinformacyjne, mające na celu budowanie antynaukowych poglądów.

Rodzice oczywiście działają w dobrych intencjach, chcą mieć jak największą wiedzę na temat zdrowia swoich dzieci. Z reguły szukają informacji, w które już wierzą, i gdy usłyszą od dentysty, że ich dziecko wymaga wypełnień, koron protetycznych lub aparatu ortodontycznego, będą się te zalecenia starali zweryfikować w internecie. Jeśli znajdą przeciwstawne informacje, zaczyna się problem.

Strach przed pastą z fluorem 

W stomatologii dziecięcej najczęściej kwestionowanymi zaleceniami są materiały odtwórcze oraz konieczność wykonania prześwietleń rtg. Także stosowanie preparatów z fluorem jest szeroko dyskutowane.

- Budowanie zaufania jest najlepszym sposobem radzenia sobie z rodzicami i pacjentami, którzy mają już "wyrobione opinie" na temat zalecanych metod leczenia. Dobra relacja pacjentem działa lepiej niż fakty i cytowanie autorytetów (bo te zawsze mogą być uznane za mało obiektywne) - radzi amerykański specjalista.

- Brak autorytetu grozi nie tylko utratą trudnych pacjentów. - Moim zdaniem największym zagrożeniem dla dentysty jest  utrata etyki i zawodowej uczciwości, jeśli zaczyna zgadzać się na żądania swoich pacjentów, podsumowuje Psaltis.