PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta w epidemii koronawirusa: dziesięć punktów ostrożności

Autor: miro • Źródło: ms
09-07-2020, 08:04
Dentysta w epidemii koronawirusa: dziesięć punktów ostrożności Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w dziesięciu punktach przypominają lekarzom dentystom o konieczności zachowania ostrożności w przyjmowaniu i leczeniu pacjentów.

Dr Gregory Poland, specjalista chorób zakaźnych w Mayo Clinic i rzecznik Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych twierdzi, że niektóre infekcje w warunkach dentystycznych są prawdopodobnie nieuniknione. - Mamy jednak nadzieję, że zalecenia dotyczące praktyk stomatologicznych, których powinni przestrzegać wszyscy dentyści, zmniejszą to ryzyko – powiedział Gregory Poland.

Duże krople wydzieliny z ust pacjenta mogą osadzać się bezpośrednio na powierzchniach w gabinecie dentystycznym i zainfekować często dotykane powierzchnie. Spray może również zawierać małe „aerozolowane” kropelki COVID-19 (jeśli pacjent ma wirusa). Te kropelki mogą pozostać w powietrzu do trzech godzin, potencjalnie rozprzestrzeniając wirusa na personel dentystyczny lub kolejnego pacjenta, o ile nie zostaną zastosowane surowe zasady ostrożności - takie jak śoi, dezynfekcja: gabinetu, narzędzi i powierzchni, w których przebywają pacjenci.

- Mimo tych potencjalnych zagrożeń dobrą wiadomością jest to, że zarówno WHO jak i CDC twierdzą, iż do tej pory nie potwierdzono przypadków COVID-19 w gabinecie dentystycznym. Taka konstatacja oparta jest także na śledzeniu przez CDC doniesień prasowych, sugerujących rzekome infekcje -  mówi Michele Neuburger, dentysta z działu zdrowia jamy ustnej CDC i członek zespołu kontroli zapobiegania infekcji COVID-19 w CDC.

Amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w dziesięciu punktach przypominają lekarzom dentystom o konieczności zachowania ostrożności w przyjmowaniu i leczeniu pacjentów.

Na liście zaleceń znajdują się takie oto wskazówki:

Badaj pacjentów przed każdą wizytą pod kątem objawów COVID-19 - takich jak kaszel i gorączka - i odkładaj leczenie, jeśli mają objawy wskazujące na obecność wirusa.

Jako „poczekalnię” wskaż samochód pacjenta lub miejsce poza biurem na wolnym powietrzu (jeśli to możliwe).

Usuń z poczekalni przedmioty takie jak: zabawki, czasopisma i maszyny do kawy, bo mogą być źródłami infekcji.

Wymagaj, aby pacjent miał założoną maseczkę w lecznicy przed i bezpośrednio po zabiegach i kontrolach i nawet kilkukrotnie dezynfekował ręce (na pewno po przekroczeniu progu lecznicy).

Umieść plastikową lub szklaną barierę pomiędzy pacjentem a personelem recepcji.

Jeśli to możliwe, unikaj używania części elektrycznych narzędzi np. polerek do czyszczenia zębów.

Przechowuj w przestrzeni zabiegowej tylko narzędzia potrzebne dla każdego pacjenta, aby inne nie mogły zostać zanieczyszczone.

Używaj koferdamu, jeśli to możliwe, w celu ograniczenia rozprysku wydzieliny z ust pacjenta.

Korzystaj z pomocy dentystycznej podczas wykonywania procedur generowania aerozolu, aby przyspieszyć wizytę i zminimalizować w ten sposób groźbę zakażenia.

Zainstaluj filtry HEPA, aby poprawić filtrację w pomieszczeniu, co może -  jak sugerują badania -  zmniejszyć przenoszenie cząstek wirusa w powietrzu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   COVID-19   środki higieny osobistej  

POLECAMY W SERWISACH