PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Dentysta uratował karierę znanego jazzmana

Autor: miro • Źródło: ms
25-01-2021, 12:25
Dentysta uratował karierę znanego jazzmana Kariera muzyka jazzowego Gilberta Castellanosa uratowana przez dentystę (fot. pixabay)
Dentysta z San Diego, Roy Vegter, podjął się innowacyjnego leczenia, które według trębacza jazzowego Gilberta Castellanosa uratowało jego muzyczną karierę. - Myślę, że los umieścił mnie w takim miejscu i w takim czasie, aby pomóc Gilbertowi – uważa Vegter.

- Roy nie gra na żadnych instrumentach, ale uważam go za jednego z największych żyjących improwizatorów. Musiał improwizować, aby wymyślić te nowe urządzenia, które pozwalają mi teraz grać na trąbce. Naprawdę myślałem, że już nigdy nie będę mógł kontynuować karierę grać – tak ocenił wysiłki dentysty Castellanos.

Robota, którą wykonali muzyk i jego stomatolog, może być dobrym scenariuszem na film z Hollywood. Historia ta, z życia wzięta, pełna jest: walki, rozpaczy, bezradności, emocji (Castellanos i jego żona Music Lorraine rozstali się w 2020 r.). Ostateczne zwycięstwo było możliwe dzięki innowacjom medycznym wprowadzonym przez stomatologa.

Do marca 2020 r., a więc do czasu gdy pandemia koronawirusa zamknęła życie muzyczne na żywo, dentysta Roy Vegter systematycznie odwiedzał klub Panam 66 w Balboa Park w każdą środę wieczorem, aby uczestniczyć w bezpłatnych cotygodniowych jam session, które Castellanos organizował od 2015 r. Obaj czasami wymieniali się publicznie dowcipami pomiędzy kawałkami granymi przez jazzmana.

Podczas jednej z takich jamsession w 2018 r. Vegter zauważył, że typowo pewny siebie trębacz wydawał się odczuwać ból podczas gry. Dentysta zapytał o to muzyka. Gilbert odpowiedział: mam problem, ale dentyści mnie przerażają - wspomina Vegter. Takie odczucia były spowodowane złym leczeniem endodontycznym, a wcześniej kilkoma wizytami u neurochirurgów.

Castellanos, rozpoczynając walkę o zdrowie i karierę trębacza, przyznał: dla mnie leczenie było czymś więcej niż pójście do dentysty, mam strach przed lekarzami. Pomimo tych doznań muzyk przystał na leczenie, przeszedł dziesiątki wizyt, pięć zabiegów endodontycznych, biopsję i przeszczep kości, amputację korzeni pięciu zębów i montaż szyny metalowej zaprojektowanej i wykonanej specjalnie na zęby osłabionej szczęki.

W 2018 r. Vegter wykonał szynę - zwaną mostem Maryland - na pięć zębów Castellanos. W 2019 r., po utracie przez trębacza części kości szczęki, dentysta założył drugi i trzeci most Maryland.

Vegter zaczął też grać sam na jednym z ustników do trąbki Castellanosa. Dzięki temu zdeterminowany dentysta mógł dokładnie poczuć, jak ustnik drga, gdy dmucha się w niego powietrze i jaki przy tym powstaje nacisk na usta i zęby.

- Kto inny by to zrobił? Kto by się tym zajął? – zachwycał się postawą dentysty Castellanos.

Vegter wymyślił także coś, co nazywa  „zderzakiem wargowym”, aby złagodzić ciśnienie spowodowane zadęciami Castellanosa. Wykonana z elastycznego tworzywa sztucznego nakładka redystrybuuje nacisk, przesuwając go od kości szczęki do zębów.

Wszystko po to, aby złagodzić ból i erozję zębów spowodowaną uciskiem, gdy trąbka Castellanosa dotyka jego ust. Trzeba pamiętać, że jazzman przez większość prawie czterdziestoletniej kariery grał średnio co najmniej sześć do ośmiu godzin dziennie!

W styczniu 2020 r. grupa około 40 dentystów z San Diego: chirurgów jamy ustnej, periodontologów, protetyków i innych dentystów zebrała się, aby zbadać Castellanos. Dołączył do nich także chirurg plastyczny.

Po skończonej ocenie dokonań medycznych dentysty, na prośbę Vegtera, trębacz zagrał solową wersję klasycznego Nature Boy Nat King Cole'a . Zrobił to przed członkami grupy badawczej, którzy usiedli w Centrum Medycznym UC San Diego w Hillcrest.

- Namówiłem na występ Gilberta, ponieważ chciałem zaprezentować wartość muzyka dla San Diego - powiedział Vegter. - Widziałem go występującego w każdą środę w Panamie 66 - i widziałem, jak przyciągał publiczność liczącą 200 osób. Nie możemy stracić kogoś takiego, kogoś, kto sprawia, że San Diego jest tak wyjątkowym miejscem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH