PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta trudnodostępny w całej UE

19-03-2013, 00:01
Dentysta  trudnodostępny w całej UE (foto: sxc.hu)
Dentysta trudnodostępny w całej UE (foto: sxc.hu)
Okazuje się, że dostęp do lekarzy dentystów w całej UE z reguły jest gorszy niż do pozostałych medyków. Polacy oczywiście znajdują się wśród tych nacji, które są szczególnie niezadowolone z możliwości, jakie stwarza im organizacja leczenia stomatologicznego.

Na czele listy pacjentów, którzy uważają, że nie mogą skorzystać z usług dentystycznych, bo są one z różnych względów, głównie finansowych, poza zasięgiem średnio zamożnej osoby znajdują się Łotysze. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy niemal 40 proc. obywateli Łotwy o niskich dochodach nie mogło skorzystać z usług stomatologicznych. Tak samo odpowiadał co dziesiąty obywatel Łotwy, którego status majątkowy uznawany jest za wysoki.

W Polsce sytuacja jest specyficzna, gdyż okazuje się, że tylko Rumuni i właśnie Łotysze mają większe problemy z uzyskaniem fachowej pomocy stomatologicznej, nawet wówczas, gdy mogą za nią bez problemu zapłacić (Łotwa 10 proc. niezadowolonych, Rumunia 9 proc., Polska 8 proc.).

Z kolei odsetek Polaków, liczących głównie na leczenie w ramach NFZ, którzy twierdzą, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przynajmniej raz nie udało się im dostać w potrzebie do dentysty - wynosi 14 proc. (o 6 proc. więcej niż tych, którzy deklarują, że na leczenie zębów pieniądze mają odłożone).

Średnia unijna wygląda następująco:

- odsetek odesłanych z kwitkiem w grupie pacjentów zamożnych 5 proc.

- odsetek odesłanych z kwitkiem w grupie pacjentów mniej zamożnych 12 proc.

Dentysta osiągalny

Słowenia, Holandia, Belgia to państwa, w których przy odpowiednio zasobnej kieszeni można bez najmniejszych przeszkód korzystać z najlepszej pomocy stomatologicznej. Słowenia jest wśród państw unijnych ewenementem, gdyż tylko 5 proc. Słoweńców o niskich dochodach twierdzi, że nie mogło się dostać do stomatologa w chwili gdy tego najbardziej potrzebowali.

Ciekawe, że w Wielkiej Brytanii z kolei dostęp do stomatologa nie jest uzależniony w dużym stopniu od tego jak duże pieniądze pacjent jest w stanie przeznaczyć na leczenie. Odsetek bogatych Brytyjczyków, mających problemy z uzyskaniem porady stomatologicznej, wynosi 4 proc., a mniej zasobnych jest zaledwie o 1 proc. większy.

Warto wyróżnić grupę tzw. bogatych państw unijnych, których obywatele o dużych dochodach zdecydowanie odczuwają mniej ograniczeń w dostępie do usług stomatologicznych niż Polacy. Okazuje się, że w państwach tych osoby o mniejszej zasobności portfela częściej niż Polacy nie mogą otrzymać pomocy stomatologicznej. Tak jest m.in. w: Szwecji (15 proc. niezadowolonych przy 14 proc. w Polsce), Francji (16 proc.)i we Włoszech (17 proc.).

W Polsce tylko niewielka część wydatków na świadczenia stomatologiczne - 16 proc. jest pokrywana ze środków publicznych (z NFZ), co umieszcza Polskę na drugim od końca miejscu w UE.

Uwaga: dane pochodzą z raportu OECD Health at a Glance Europe 2012.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   statystyka   Dentystatystyka  

POLECAMY W SERWISACH