PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta przygotowany na przyjęcie pacjenta

Autor: miro • Źródło: ms
14-07-2020, 09:19
Dentysta przygotowany na przyjęcie pacjenta Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Niektórzy pacjenci zastanawiają się czy wizyta u dentysty jest bezpieczna. Ich obawy wynikają z przekonania, że kontakt z lekarzem lub personelem medycznym może zwiększyć ryzyko zarażenia się wirusem. Jak na to zagadnienie patrzą w USA?

Wytyczne federalne nakazują gabinetom dentystycznym dostosować działalność do najwyższych standardów bezpieczeństwa epidemiologicznego. Eksperci przypominają, że zdrowie jamy ustnej jest kluczowe dla całego zdrowia człowieka i bez względu na okoliczności dbanie o zęby i dziąsła jest bardzo ważne.

Przepisy Centers for Disease Control and Prevention oraz American Dental Association zawierają szczegółowe wytyczne dla lekarzy dentystów dotyczące rozprzestrzenianiu się wirusa Covid-19. Główne wskazania to ograniczenie liczby osób w gabinecie, zachowanie wymaganej odległości oraz monitorowanie pacjentów i personelu pod kątem objawów choroby.

Po wybuchu pandemii Covid-19 do istniejących już standardów higieny i bezpieczeństwa dołączono nowe:
Planowanie wizyt pacjentów poniżej możliwości placówki dentystycznej, tak aby ograniczyć liczbę pacjentów w gabinecie.
Wyeliminowanie oczekiwania w poczekalni, usunięcie przekąsek oraz kawy, herbaty i innych napojów.
Proszenie pacjentów o oczekiwanie na wizytę w samochodzie i zaproszenie ich do kliniki dopiero po opuszczeniu placówki przez pacjenta, który korzystał z wizyty wcześniej.
Unikanie aerozoli – stosowanie urządzeń dentystycznych, które nie rozpylają mieszaniny cząsteczek powietrza i śliny.
Zmiana konfiguracji gabinetów dentystycznych, biur, poczekalni, recepcji - tak aby zachować jak największy dystans między personelem a pacjentami.
Bieżąca konserwacja systemów grzewczo-chłodzących i zainstalowanie nowych filtrów.
Zwiększenie reżimów sanitarnych, stosowanie narzędzi jednorazowych.
Stosowanie środków ochrony osobistej. Dentyści podczas pracy musza nosić maski na twarzy i inne elementy ochrony osobistej (w tym siatki na włosy, osłony twarzy, rękawiczki oraz fartuchy i kombinezony na całe ciało).
Dobrze, aby cały personel medyczny zmieniał środki ochrony indywidualnej pomiędzy pacjentami, w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia krzyżowego.

Wymagania dla pacjentów:
Przed wizytą porozmawiaj telefonicznie z osobą z gabinetu dentystycznego. Jeżeli nie czujesz się dobrze lub masz symptomy choroby, powinieneś powiadomić o tym osobę z kliniki dentystycznej i przełożyć wizytę.
W gabinecie dentystycznym nie oponuj, jeżeli personel zachce zmierzyć tobie temperaturę ciała przed wejściem do gabinetu dentystycznego.
Noś maseczkę. W trakcie rozmowy z personelem, konsultacji z lekarzem oraz w poczekalni. Oczywiście należy ją zdjąć w trakcie zabiegu dentystycznego.
Myj i dezynfekuj ręce po wejściu do gabinetu i po skończonej wizycie.
Jeżeli to możliwe, powstrzymaj się od dotykania klamek, drzwi i blatów.

Gabinety dentystyczne od wielu lat podlegają kontrolom sanitarnym i przestrzegają najwyższych standardów bezpieczeństwa. Lęk przed zakażeniem się wirusem nie powinien spowodować, że pacjent przestaje dbać o zęby. Opóźnienie wizyty dentystycznej może potencjalnie zwiększyć zagrożenie utraty zęba, chorób dziąseł lub innych dolegliwości związanych z brakiem specjalistycznej opieki stomatologicznej. Opóźnianie wizyt dentystycznych grozi problemami zdrowotnymi, takimi jak niekontrolowane infekcje, które mogą prowadzić do chorób ogólnoustrojowych lub nasilać problemy układu krwionośnego, w tym serca.

Lekarz stomatolog dbający o zdrowie pacjenta jest w stanie ocenić, czy pacjent potrzebuje natychmiastowej wizyty, czy może przełożyć ją na inny termin. Lekarz udzieli także wszystkich niezbędnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa na terenie placówki medycznej. Łatwiej i taniej jest zapobiegać niż leczyć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   środki higieny osobistej  

POLECAMY W SERWISACH