PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta odsuwany od NFZ?

01-03-2013, 00:07
Dentysta odsuwany od NFZ? (foto: sxc.hu)
Dentysta odsuwany od NFZ? (foto: sxc.hu)
O projekcie restrukturyzacji Narodowego Funduszu Zdrowia mówi się jako o próbie decentralizacji decyzji, także, a może przede wszystkim tych, w wyniku których dzielone byłyby publiczne pieniądze na leczenie. Rzadziej natomiast mówi się, o tym, że po proponowanych zmianach przedstawiciele prywatnych usługodawców, a więc w zdecydowanej większości lekarze dentyści, mieliby wyraźnie mniejszy wpływ, niż świadczeniodawcy publiczni, na podział środków będących w gestii NFZ.

Założenia do projektu reformy NFZ przewidują funkcjonowanie we względnie autonomicznych strukturach oddziałów wojewódzkich Funduszu rad nadzorczych. To właśnie one oceniałyby lokalne potrzeby zdrowotne. Takie rozwiązanie wydaje się być modelowym, gdyby nie jeden fakt. Otóż okazuje się, że w takich radach mieliby zasiadać przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych, a więc de facto właściciele placówek publicznych.

Przedstawicieli pracodawców prywatnych w tych radach nie byłoby wcale. Podnoszą się już zatem głosy, że żadnego wpływu na rynek usług zdrowotnych, finansowanych z kasy publicznej, nie miałyby prywatne podmioty, a do tych zaliczają się w większości właściciele gabinetów stomatologicznych. Prawdą jest, że w zdecydowanie gorszej sytuacji niż dentyści znalazłyby się podmioty władające prywatnymi szpitalami. Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta. W przypadku leczenia szpitalnego, na które NFZ przeznaczył w 2013 r. 30 mld zł, zaledwie 7 proc. ma trafić do prywatnych placówek. Odsetek ten może być jeszcze mniejszy, o ile o pieniądze będą efektywnie zabiegać zasiadający w radach nadzorczych przedstawiciele publicznych lecznic. Takie niebezpieczeństwo jest zdecydowanie mniejsze jeśli chodzi o usługi ambulatoryjne, gdyż rynek ten jest zdominowany przez podmioty prywatne i nawet zmiana algorytmu - ze wskazaniem na jednostki publiczne - niewiele w ogólnym rozrachunku zmieni. Problemu nie należy jednak bagatelizować, gdyż może okazać się, iż przykrótka kołdra z publicznymi finansami będzie stopniowo przesuwana w stronę publicznego szpitalnictwa - ze stratą dla podmiotów funkcjonujących w sferze prywatnych usług medycznych, w której funkcjonuje przecież zdecydowana większość lekarzy dentystów.

Przypomnijmy, że minister zdrowia na stomatologię przeznaczył w budżecie NFZ na 2013 r. 1,77 mld zł, zaledwie 3,3 mln zł więcej niż w 2012 r. Istnieje niebezpieczeństwo, że rady nadzorcze OW NFZ i te dość nikłe środki będą chciały ograniczyć.

SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   NFZ   kontrakty   Zmiany systemowe   Finanse   Kondycja branży  

POLECAMY W SERWISACH