PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta niedostępny

22-08-2013, 00:28
Dentysta niedostępny (foto: sxc.hu)
Dentysta niedostępny (foto: sxc.hu)
 Co piąty Polak nie chodzi do dentysty z powodu braku pieniędzy na leczenie. Tak wynika z tegorocznej 

Diagnozy Społecznej badania warunków i jakości życia Polaków. Analiza taka przeprowadzana jest co dwa lata przez zespół pod kierownictwem prof. Janusza Czapińskiego.

Zanotowany ostatnio odsetek to o jeden punkt procentowy mniej od stanu sprzed dwóch lat, jednak statystyki nadal nie są zadowalające. Zdaniem specjalistów może je poprawić jedynie zwiększanie wiedzy społeczeństwa na temat wczesnej diagnostyki. Tylko świadomość zagrożenia może pomóc wykryć początkowe problemy z jamą ustną i wdrożyć leczenie zanim stan choroby się  pogłębi i konieczne będzie zastosowanie skomplikowanych i kosztownych procedur.

Pocieszający jest fakt, że liczba osób, które notorycznie nie leczą zębów - spada, przede wszystkim dzięki poprawie sytuacji materialnej Polaków, ale i dzięki większej świadomości społeczeństwa w zakresie profilaktyki. Niestety edukacja to nie wszystko. Dla przykładu systematyczne usuwanie kamienia i osadu nazębnego, które jest podstawą profilaktyki chorób dziąseł - NFZ refunduje tylko raz na rok, choć dentyści przekonują, że aby spełniało oczekiwaną rolę powinno być przeprowadzane co najmniej dwa razy w roku. Leczenie kanałowe refundowane jest tylko do kilku zębów.

O poprawie nie ma co marzyć, biorąc pod uwagę kurczące się z każdym rokiem nakłady NFZ na stomatologię.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH