PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta na NFZ dla dziecka. Trzeba czekać nawet 9 miesięcy

Autor: miro • Źródło: ms
28-03-2022, 07:44
Dentysta na NFZ dla dziecka. Trzeba czekać nawet 9 miesięcy Dentysta na NFZ dla dziecka. Trzeba czekać nawet 9 miesięcy Fot. AdobeStock
Dziecko u stomatologa „na NFZ” można skutecznie leczyć, jeden warunek – trzeba - czekając na swoją kolej - uzbroić się w cierpliwość, lub równie cierpliwie - szukać gabinetu, w którym dentysta będzie miał wolny termin.
  • Stomatologia dziecięca "na NFZ" bez ograniczeń na wykonywane świadczenia
  • Dlaczego 90 proc. osiemnastolatków ma próchnicę. Kolejki do dentysty dziecięcego liczone w miesiącach
  • Dentysta na NFZ dla dziecka? W Warszawie  czas oczekiwania to nawet  do 7 miesięcy. Wrocław - do 6 miesięcy, Kraków -  do 5 miesięcy

Udogodnienia w stomatologii dziecięcej 

Od lutego 2021 r. świadczenia dla dzieci i młodzieży nie są limitowane. NFZ obiecał, że w przypadku niepełnoletnich pacjentów wszystkie, wykonane przez gabinety stomatologiczne, procedury zostaną rozliczone. Niezależnie od wprowadzenia takiego rozwiązania - kolejki do dentystów dziecięcych nie zmniejszyły się. Nie pomogła wyższa wycena świadczeń.

Lista niepowodzeń jest dłuższa. Zapowiadany powrót dentystów do szkół nie przebiegł według scenariusza założonego przez rząd. Dentobusy także nie rozwiązały problemów z ograniczonym dostępem do dentysty poza większymi miastami. Jest ich po prostu za mało.  

Dentysta dziecięcy w profilaktyce stomatologicznej  

Z drugiej strony rodzice w zasadzie nie korzystają z prawa do profilaktycznych wizyt z dzieckiem u stomatologa (m.in. w 6, 9 i 12 miesiącu życia pociechy). Później też nie jest lepiej. W efekcie 85 proc. sześciolatków oraz 90 proc. osiemnastolatków ma próchnicę.

- Lekarz stomatolog jeśli zobaczy sześciomiesięczne dziecko, albo jeszcze młodsze, z wielką przyjemnością je przyjmie, bo wtedy będzie mógł przekazać rodzicom w jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej pociechy, powie na co należy zwracać uwagę, jak odżywiać dziecko, żeby nie popełniać kardynalnych błędów, skutkujących problemami stomatologicznymi. Te zaś doprowadzają do takich sytuacji, że nawet u dwuletnich dzieci trzeba usuwać zainfekowane zęby – stwierdziła Justyna Mieszalska prezes zarządu Centrum Medycznego WUM.

Dentysta na NFZ dla dziecka. Trzeba czekać nawet 9 miesięcy

To naturalne, że poszukiwanie stomatologa dziecięcego z reguły zaczyna się blisko miejsca zamieszkania. W dużych aglomeracjach taki scenariusz może przynieść zamierzony efekt i to w nie najdłuższej perspektywie czasowej. Niestety im mniejsza miejscowość, tym znalezienie gabinetu stomatologicznego, realizującego kontrakt z zakresu stomatologii dziecięcej, jest z reguły trudniejsze.

Obstawanie przy upatrzonym świadczeniodawcy, mającym dobrą opinię na rynku, wiąże się z przystaniem na kilkumiesięczne oczekiwanie na pierwszą wizytę. Najgorzej pod tym względem jest w Bydgoszczy (9 miesięcy) i Białymstoku (8 miesięcy). Warszawa także należy do miejsc, w których na konkretnego dentystę przychodzi czekać ponad pół roku (7 miesięcy). 

Czas oczekiwania na wizytę u stomatologa „na NFZ” w miastach wojewódzkich:
Bydgoszcz (liczba świadczeniodawców 21) czas oczekiwania od kilku dni do 9 miesięcy
Białystok (8) czas oczekiwania od kilku dni do 8 miesięcy
Warszawa (31) czas oczekiwania od kilku dni do 7 miesięcy
Wrocław  (5 podmiotów) czas oczekiwania: od kilku dni do 6 miesięcy
Kraków (10) czas oczekiwania od kilku dni do 5 miesięcy
Łódź (9) czas oczekiwania od kilku dni do 3,5 miesiąca
Katowice (2) czas oczekiwania od kilku dni do 2,5 miesiąca
Gdańsk (2) czas oczekiwania od kliku dni do 2,5 miesiąca
Szczecin (65) czas oczekiwania od kliku dni do 2 miesięcy
Kielce (12) czas oczekiwania od kilku dni do 2 miesięcy
Poznań (8) czas oczekiwania od kilku dni do 1 miesiąca
Rzeszów (1) czas oczekiwania od kilku dni do 1 miesiąca
Opole (10) czas oczekiwania kilka dni
Lublin  (14) czas oczekiwania kilka dni
Olsztyn (1) czas oczekiwania kilka dni
Zielona Góra (0) brak świadczeniodawcy

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   stomatologia dziecięca   kolejki oczekujących  

POLECAMY W SERWISACH