PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta-hipnotyzer walczy z dentofobią

Autor: nieck • Źródło: en
21-01-2022, 15:42
Dentysta-hipnotyzer walczy z dentofobią Strach przed dentystą to także przyczyna fatalnego stanu jamy ustnej Fot. Shutterstock
Po kilku nieudanych próbach leczenia u dentysty ogólnego, pacjent trafia do specjalnej kliniki dla osób z dentofobią. I stąd wychodzi z wyleczonymi zębami.

W położonym nad Bałtykiem fińskim mieście Oulu działa klinika dentystyczna, która specjalizuje się w leczeniu pacjentów z dentofobią.

Pacjentów przyjmuje trzech dentystów, w tym jeden po kursach hipnoterapii.  Imponująca skuteczność tej placówki została nawet opisana w pracy naukowej na łamach BMC Oral Health.

W sumie niewielką część pacjentów kliniki stanowią ludzie dorośli (powyżej 50. r. ż.),  większość bo aż 80 proc. to dzieci w wieku od 2-10 lat. Do placówki są odsyłani przez lekarza dentystę, który nie potrafił przełamać ich lęku przed leczeniem zębów i nie był w stanie przeprowadzić żadnego zabiegu.

Główne przyczyny paniki  
- lęk przed lekarzem jakimkolwiek
- lęk przed leczeniem zębów,
- lęk przed zastrzykiem znieczulającym,
- lęk przed konkretnym zabiegiem stomatologicznym,
- niekontrolowany odruch wymiotny.

Autorzy pracy podkreślają, że fińscy dentyści " do zadań specjalnych" niewiele by wskórali, gdyby nie sesje hipnozy które są aplikowane ich przerażonym pacjentom.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
strach przed dentystą   dentofobia  

POLECAMY W SERWISACH