• Ruch Bezzębni z Suffolk powstał w 2021 r. 
  • Zrzeszone w organizacji Bezzębni z Suffolk osoby domagają się dostępu do leczenia stomatologicznego finansowanego z publicznych pieniędzy
  • Z powodu braku dostępu do opieki dentystycznej w Wielkiej Brytanii mnożą się przypadku samodzielnego usuwania zębów przez pacjentów

Bezzębni w Anglii - to kampania pacjentów stomatologicznych domagających się dostępu do opieki dentystycznej finansowanej przez fundusz zdrowia.

Brytyjska akcja rozpoczęła się w hrabstwie Suffolk w 2021 roku po tym, jak ostatnia praktyka dentystyczna z kontraktem NHS (tamtejszy odpowiednik NFZ) w miejscowości Leiston zamknęła swoje podwoje.

Nasila się problem braku dostępu do opieki stomatologicznej

Po kilku miesiącach protesty pacjentów ogarnęły cały kraj. 

 W piątek 29 kwietnia 2022 r planowane są kolejne demonstracje.  - To po prostu hańba. Hańba narodowa. Urzędnicy NHS są zatrudnieni, aby zapewnić leczenie refundowane tam, gdzie jest taka potrzeba, a mimo to nie są w stanie wypełniać swoich obowiązków.  Najwyraźniej w ograniczonym stopniu rozumieją, jak poważne konsekwencje ten kryzys dentystyczny ma dla zdrowia pacjentów, zarówno młodych, jak i starszych, oburza się jeden ze współorganizatorów kampanii.

W rejonie  w Suffolk od pewnego czasu działa charytatywna organizacja Dentaid, która świadczy pomoc doraźną osobom cierpiącym z powodu bólu zęba.

Główne postulaty Bezzębnych z Suffolk

- Dentysta na NHS dla wszystkich
- Godziwe kontrakty, zachęcające dentystów do świadczenia zabiegów w ramach umów z NHS
- Koniec z prywatyzacją stomatologii
- Zabiegi dentystyczne w ramach NHS muszą być bezpłatne w miejscu, w którym są udzielane
- Higienistka stomatologiczna, rutynowe kontrole dentystyczne i opieka profilaktyczna muszą być podstawową funkcją NHS

Eddie Crouch, przewodniczący Brytyjskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego podkreśla, że Leiston w którym już nie ma ani jednego gabinetu stomatologicznego oferującego bezpłatną opiekę dentystyczną to  przedsmak tego, dokąd zmierza cała brytyjska stomatologia na NHS, o ile rząd nie podejmie energicznych działań, by tę sytuację zmienić.

.