PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści ze Szczecina: powtórne leczenie kanałowe świadczeniem ogólnostomatologiczym

szaft/OIL w Szczecinie
17-09-2013, 00:01
Dentyści ze Szczecina: powtórne leczenie kanałowe świadczeniem ogólnostomatologiczym Dentyści ze Szczecina: powtórne leczenie kanałowe świadczeniem ogólnostomatologiczym
Zdaniem Prezydium Komisji ds. Lekarzy Dentystów Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie dobrym ruchem ze strony autorów projektu rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego jest dodanie do wykazu świadczeń chirurgii stomatologicznej i periodontologii świadczenia "rentgenodiagnostyka - zdjęcie pantomograficznego z opisem". Stomatolodzy zgodzili się, również, z decyzją o usunięciu ograniczeń czasowych dla świadczeń związanych z wykonywaniem protez u osób po operacyjnym usunięciu nowotworów w obrębie twarzoczaszki.

Dentyści przedstawili swoje uwagi dotyczące projektu rozporządzenia.  

Pozytywnie oceniono również usunięcie z większości zakresów świadczeń stomatologicznych wymogu posiadania przystawki turbinowej, mikrosilnika i lampy bezcieniowej, czyli sprzętu, który wyszedł już z użycia. 

Dentyści wyrazili natomiast akceptację dla pomysłu obowiązku posiadania ssaka podczas udzielania świadczeń w znieczuleniu ogólnym oraz podczas udzielania świadczeń chirurgii ogólnej oraz skalera przy świadczeniach periodontologicznych.

- Za zasadne uznaje się także rozszerzenie świadczenia kierażu zwykłego wykonywanego w obrębie, co najmniej 1/2 uzębienia w czasie jednej wizyty w przypadku świadczeniobiorców z grupy wysokiego ryzyka chorób zakaźnych - uważają szczecińscy stomatolodzy. W ocenie Prezydium doprecyzowania wymaga jednak pojęcie "grup wysokiego ryzyka chorób zakaźnych".

Z akceptacją spotkał się również pomysł włączenia lekarzy dentystów w trakcie specjalizacji w odpowiednich dziedzinach do personelu, który może udzielać świadczeń. Ta kwestia jednak wymaga doprecyzowania, gdyż nie wiadomo, czy udzielane przez nich świadczenia mają obdywać się w ramach jednego czy odrębnego kontraktu.

Wady projektu rozporządzenia 

Prezydium Komisji ds. Lekarzy Dentystów Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie wskazuje również wady projektu rozporządzenia. Do wykazu świadczeń ogólnostomatologicznych proponuje dodać procedurę powtórnego leczenia kanałowego. Zdaniem dentystów, konieczne jest uzupełnienie występującej w kilku załącznikach charakterystyki świadczenia "założenie opatrunku chirurgicznego", poprzez wskazanie, że obejmuje ono: połowę szczeki, założenie opatrunku, przy zapaleniu zębodołu, zdjęcie szwów po zabiegu chirurgicznym. Jest to zgodne z Międzynarodową Klasyfikacją Procedur Medycznych. 

Stomatolodzy uważają, iż opis braków zębowych powinien zawierać wskazanie, że do nich nie zalicza się zębów ósmych.

W opisie procedur dotyczących uzupełnienia braków zębowych przy pomocy protezy częściowej włącznie z prostymi doginanymi klamrami w zakresie 5-8 brakujących zębów oraz w zakresie  więcej niż 8 zębów należy wprowdzić zapis umożliwiający częstsze niż  raz na 5 lat prawo pacjenta do tej procedury w sytuacji wcześniejszej utraty pozostałego uzębienia.

Stomatolodzy ze Szczecina apelują także, o dodanie do opisu procedury "chirurgicznego usunięcia zęba' wskazania do jej wykonania - dotyczy złamanego korzenia.

W charakterystyce świadczeń ortodontycznych dotyczących leczenia aparatem ortodontycznym ruchomym jednoszczękowym i dwuszczękowym nieelastycznym oraz naprawy jego konstrukcji konieczne jest dookreślenie pojęcia "nieprawidłowego użytkowania". 

Dentyści chcą także, aby badanie lekarskie kontrolne zawierało opis procedury, a wskazanie do "profesjonalnej profilaktyki próchnicy", o której mowa w załączniku nr 10, powinno odbywać się w oparciu o wskaźnik intensywności próchnicy puw/PUW.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH